Rubriigid
oksjon2023

1. Urmo Teekivi

1. Urmo Teekivi

Ravikindatus
2023. Installatsioon. 40 × 20 × 15
Alghind: 1

Kunstnik on kujutanud keskmist sõrme, mille külge on riputatud poksikindad. Teos vihjab Eesti Kunstnike Liidu kampaaniale „Ravikindlustus kõigile“, mis toob fookusesse vabakutseliste loovisikute ravikindlustuse teema. Kindlasti selle oksjoni teostest kõige enam igapäevaseks kasutamiseks sobiv taies. Osales äsjasel Kunstimaja näitusel “Metalli meistrid”.

Urmo Teekivi (s 1976) on Göteborgi Ülikooli metallikunsti magistriõppekava üliõpilane, kes on varem lõpetanud Kõrgema Kunstikool Pallas skulptuuriosakonna (2021). Tal on pühendunud ja omanäoline lähenemine visuaalkunstidele, mida on oluliselt mõjutanud tema aastatepikkune kokkupuude kunstinäituste ülesseadmistel ja ettevalmistamistel. Teda on tunnustatud nii Wiiralti (2021) kui Pallase valdkondliku (2020) stipendiumiga.

Rubriigid
oksjon2023

2. Vahram Muradyan

2. Vahram Muradyan 

Balance No. 2
2023. Monotüüpia paberil. 76 × 57
Alghind: 1

Peamiselt illustraatori ja disainerina tegutseva Muradyani teosed on sageli sellised, mis sunnivad vaatajat kujutatu üle täpsemalt järgi mõtlema. Tõlgendusi võiks sellele minimalistlikule lehele külge kleepida mitmeid ja igaüks saab ka enda fantaasiat rakendada. Iga “mumm” on ükshaaval käsitsi tehtud.

Vahram Muradyan (s 1983) on Armeeniast pärit Tartus elav illustraator ja graafik. Ta on teinud illustratsioone nii paljudele juhtivatele väljaannetele maailmas (Financial Times, The New York Times, The Washington Post, Wired) kui ka Eesti kultuuriajakirjandusele (Sirp, Müürileht). Tartu Kaubamaja katusel asub Muradyani ja Sveta Bogomolova hiiglaslik maaling „Linnamets”, mis on nähtav ainult õhust.

Rubriigid
oksjon2023

3. Stanislav Antipov

3. Stanislav Antipov

Laevade pesu
2018. Akrüül lõuendil. 120 × 120
Alghind: 1

Antipov on tuntud oma klassikaliste realistlikus stiilis maalide poolest, kus ta kujutab igapäevaelu stseene. Ka selles teoses näeme argist stseeni, kus kolm laeva pesu ootavad. Ühega on juba algust tehtud. Iga endast lugupidava merekaru elutoa või paadikuuri seinale sobib see teos kohe kindlasti.

Stanislav Antipov (s 1976) on Udmurdimaal sündinud kunstnik, kes on hariduse omandanud nii sünnimaal kui Tallinnas. Näitustel on ta osalenud alates 1996. aastast ning ta maalid on realistlikud ja peamiselt soojades toonides.

Rubriigid
oksjon2023

4. Liisi Toom

4. Liisi Toom

Ja päike tõuseb taas
2022. Akrüül ja segatehnika paberil. 22 × 22
Alghind: 66

Väga minimalistlike vahenditega loodud abstraktne teos, milles hoolimata väiksusest sisaldub väga suur annus positiivset ja helget energiat. See mõjub ka kõige sombusema ilmaga kui päevale langev soe päikeselaik. Teos osales viimasel Tartu kunsti aastanäitusel.

Liisi Toom (s 1982) on õppinud Tartu Ülikoolis kommunikatsiooni ja psühholoogiat ning töötab psühholoogia valdkonna coachi ja lektorina. Kunsti juurde jõudis 2019. aastal ning on praeguseks edukalt osalenud mitmetel oksjonitel.

Rubriigid
oksjon2023

5. Brita Maripuu

5. Brita Maripuu

Paralleel CC
2022. Süsi lõuendil. 120 × 150
Alghind: 100

Mustvalge söejoonistus jätab võimaluse, et tegu on värvituna kujutatud makroskoopilise suurendusega meie reaalsusest. Samas võib see pärineda ka lõputust metaversumist. Kunstnik ise seletab pealkirja pidevalt paralleelselt eksisteerivate võimalikkuste kaudu ­ ehk siis olevik on meil olemas, kuid tulevikke on lõputult palju. Ka seda teost saab vaadelda lõputute nurkade alt.

Brita Maripuu (s 1992) on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas maali ja restaureerimise eriala 2021. aastal. Teemadena käsitleb Maripuu reaalse maailma ja inimese sentimentaalsete mälupiltide vahelist teekonda, milles sisalduvad tahtlikult esile kutsutud ja tahtmatult tekkivad mälestused.

Rubriigid
oksjon2023

6. Talia

6. Talia

It’s Just a Salad for You, but for Me It’s Harmony
2022. Akrüül lõuendil. 65 × 80
Alghind: 111

Erinevad värvilised elemendi sellel lõuendil meenutavad bioloogiaõpikust tuntud illustratsiooni raku ehitusest. Pähe tulevad sõnad “kloroplast”, “mitokonder” ja “tsütoplasma”. Meist paljude jaoks on need terminid justkui sõnasalat, mis aga reaalses maailmas on kogu eksistentsi harmooniliseks aluseks.

Talia (s 1989) on Pallase Kõrgema Kunstikooli maaliosakonna lõpetanud kunstnik. Tal on praeguseks toimunud mitmeid isiku- ja ühisnäituseid, millel tal on maalide kõrval näidanud ka installatsioone, ning on osalenud edukalt erinevatel oksjonitel.

Rubriigid
oksjon2023

7. Toomas Kuusing

7. Toomas Kuusing

Vaimsuse külv taevast
2022. Linoollõige. 45 × 55
Alghind: 120

Sürrealistlike sugemetega teos, kus põllutäis mehi on püüdmas taevast allapuistuvat vaimsust. Need, kes sellest juba küllastunud, on kerkinud kõrgemale ning jagavad oma ilmutust, et ka teised võiksid sellest osa saada. Niimoodi üks utoopia peakski toimuma. Leht on tõmmisenumbriga 37/100.

Toomas Kuusing (s 1976) on õppinud Pärnus Academia Gratas ja Eesti Kunstiakadeemias. Tema vahest suurimaks mõjutajaks on olnud esmakordne kokkupuude Peeter Alliku graafiliste lehtedega, mille järel ta otsustas ka ise kätt proovida. Nüüdseks on ta nii tõeline linoollõike meister kui ka tunnustatud maalija. Tema teosed on täis läbi kõverpeegli nähtud elu ning fellinilikult absurdseid situatsioone.

Rubriigid
oksjon2023

8. Martiini

8. Martiini

Hommik
2015. Õli lõuendil. 52 × 61,5
Alghind: 176

Vahest seekordse oksjoni kõige üllatuslikum teos. Seda nähes on esimeseks küsimuseks: “Kas see on tõesti Martiini?” Jah, nii see on! Seejärel aga tajume kohe mõnusat värvilaikude mängu, kus näilisest kaosest koorub välja mingi sõnulseletamatu nauding. 

Martiini (s 1972) on Kõrgemas Kunstikoolis Pallas õppinud maali ja maalingute restaureerimist, varem ka skulptuuri. Lisaks on ta tegev audiovisuaal- ja helikunsti vallas. Alates 1990ndate lõpust on Martiini aktiivselt osalenud Tartu eksperimentaalkunsti skeenel.

Rubriigid
oksjon2023

9. Lauri Kulpsoo

9. Lauri Kulpsoo

Kuhu sa tormad?
2021. Foto paberil. 53 × 80
Alghind: 250

Vana jalatsipood Riia tänaval on juba aastaid tervitanud möödujaid erinevaid nukke täis vaateakendega. Ühtpidi on tegu väga soojade lapsepõlvemeenutustega (ka toonid on ju soojad), kuid teisalt on selles ainiti jälgivas pildis midagi kõhedusttekitavat.

Lauri Kulpsoo (s 1978) on vabakutseline fotograaf. Varem on ta töötanud fotograafina „Postimehes“ ja ajakirjas „Pere ja Kodu“ ning teinud kaastööd teistele nii Eesti kui ka Soome meediaväljaannetele.

Rubriigid
oksjon2023

10. Mina Täna

10. Mina Täna

Iseenda parim sõber
2022. Spreivärv ja stencil lõuendil. 90 × 60
Alghind: 250

Tokyo Harajuku linnaosast pärit kaksikuid on MinaJaLydia teosena Tartu, Tallinna ja Pärnu tänavate erinevates kohtades nähtud juba aastast 2014. Värvilist ja lihtsat neljatähelist sõnumit edastav kunstnik Täna on sellest loonud enda versiooni, mis on esmakordselt leidnud tee ka lõuendile.

Mina Täna on kahe Tartu tänavatelt tuttava autori ühisnimetaja. Ühe nimi on vaikselt hakanud uute värvikihtide alla jääma, teise sõnum on jõuliselt linnaruumi vallutamas.

Rubriigid
oksjon2023

11. Ove Maidla

11. Ove Maidla

Tardunud maastik
2022. Fotogravüür paberil. 26 × 40
Alghind: 250

Kaunis kaamerasilma kinni jäänud maastik, mis on Maidlale omaselt paberile kantud igiammuse trükitehnikaga. Soojad halltoonid suudavad edasi anda looduse lopsakust ning veesilma peegeldus lisab kogu pildile teatava topeltsügavuse. Tegu on autori eksemplariga.

Ove Maidla (s 1959) on fotograaf ja muusik, kes tegutseb fotograafia ja graafika piirimail. Peamiselt kasutab broomõli ja fotogravüüri tehnikaid, kuid viimasel ajal flirdib üha enam suureformaadilise linoollõikega.

Rubriigid
oksjon2023

12. Von Bomb

12. Von Bomb

Kalewipoeg
2023. Stencil lõuendil. 100 × 100
Alghind: 300

Banksy meets Raud. Ikoonilise Banksy teose „Flower Thrower” eestipärane versioon, millel kivi on asendatud hoopis rahumeelsema esemega. Igaüks saab ise ette kujutada, kuhu, kui kaugele ja millisel eesmärgil rahvuskangelane lillebuketi lennutab.

Von Bomb (s 1981) on stencil-tehnikat kasutav tänavakunstnik, kes on muuhulgas õppinud Tartu Ülikoolis filosoofiat ja kultuuriteadusi. Tema 2015. aastal loodud teos „Ülemiste tüdruk” oma 1780 ruutmeetriga on Baltimaade suurim seinamaal.

Rubriigid
oksjon2023

13. Kairo

13. Kairo

Toidupoe tulp
2021. Akrüül torgetega lõuendil. 40 × 40
Alghind: 300

Külma kevadtuule käes värelev tulbiõis emale kuulub Fontanast inspireeritud nägude sarja ja esindab spatsialistlikku naivismi. Kairo näod on meile kõigile tuntud Tartu tänavatelt ja elektrikappidelt, kuid üha enam ka lõuenditelt. Maali tagumist külge katab must kangas.

Kairo (s 1986) on iseõppija, kes peab oma kunstnikutee alguseks 2009. aastat. Paralleelselt lõuendile maalimisega on ta tegutsenud ka tänavatel. Kunstnikuna kasutab ta enese kohta meelsasti terminit naivist, kirjeldamaks loomingu värvikirevust, detailirohkust ja teatavat ükskõiksust anatoomia, ruumi ja muu sellise realistliku kujutamise suhtes. Alates 2018. aastast Tartu Kunstnike Liidu liige.

Rubriigid
oksjon2023

14. Kalli Kalde

14. Kalli Kalde

Katkine klaas IV
2021. Litograafia paberil. 45 × 65
Alghind: 300

Liigagi tuttav olukord tänapäeval, aga mis see on, mis kildudeks purunes? Kas suhted või süda või kaitseklaas minu ja elu vahel? Leht on tõmmisenumbriga 4/15.

Kalli Kalde (s 1967) on õppinud Tartu Kunstikoolis ja Tallinna Pedagoogilises Instituudis. On õpetanud nii Tartu Kunstikoolis kui Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Graafika kõrval tegeleb aktiivselt ka maaliga ning on illustreerinud erinevaid raamatuid. Äsja lõppes Kunstimajas tema kureeritud näitus “Salaaed”.

Rubriigid
oksjon2023

15. Lauri Trolla

15. Lauri Trolla

TÜ.Ra
2021. Foto paberil. 69 × 115
Alghind: 340

Mängulise pealkirja taha peitub ootamatult üllatava ja intrigeeriva vaatenurga alt droonifoto Tartu Ülikooli Raamatukogust. Kuigi tegu on pelgalt arhitektuurifotoga, on see justkui ka hoone portree: emotikonilikul näol on justkui muigvel suu ja silmad lund täis tuisanud. Teose tiraažinumber on 2/12 ning see on trükitud kvaliteetsele happevabale paberile.

Lauri Trolla (s 1985) õpib Kõrgemas Kunstikoolis Pallas fotograafiat.

Rubriigid
oksjon2023

16. Martti Ruus

16. Martti Ruus

Peipsi läänekallas
2022. Õli lõuendiga kaetud papil. 60 × 80
Alghind: 350

Praeguseks võiks öelda, et Ruusil on selgelt äratuntav spaatlimaali käekiri, kus üksikutest vitraažilikest värvikildudest moodustavad erinevad Eesti maastikud. Kuigi ta tegeleb ka abstraktsema loominguga, on just erinevaid veekogusid kujutavad maalid saanud temale iseloomulikuks lähenemiseks.

Martti Ruus (s 1968) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja sisekujundust. Maalikunstiga hakkas ta lähemalt tegelema 2011. aastal Konrad Mägi Ateljees. Ta loomingus on domineerinud maastikud, kuid need on liikunud üha enam abstraktsiooni suunas. Lisaks kunstitegevusele organiseerib Ruus erinevaid näituseid.

Rubriigid
oksjon2023

17. Enn Põldroos

17. Enn Põldroos

Tuuleratas. Variant II
2022. Digimaaling lõuendil. 87 × 82
Alghind: 390

Viimase kümnendi jooksul on Põldroosi peamiseks väljundiks saanud digitaalsed kollaažid, milles ta kasutab oma varasemast loomingust pärit elemente. Tegu on auväärsesse ikka jõudnud looja tagasivaatega pikale karjäärile ning katsega uuesti läbi mõtestada juba käidud rajad ja tehtud valikud.

Enn Põldroos (s 1933) lõpetas 1958. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ning teda on alates sellest ajast peetud järjepidevalt üheks Eesti esimaalijaks. Kuigi tema stiil on aastate jooksul kõvasti muutunud, on selles alati säilinud põldroosilikud, äratuntavad elemendid. Olles täitnud muuhulgas õppejõu, Eesti Kunstnike Liidu esimehe ning poliitiku rolle, on teda maalikunstniku karjääri jooksul pärjatud kõigi olulisemate preemiatega.

Rubriigid
oksjon2023

18. Liisi Eelmaa

18. Liisi Eelmaa

Kaks kuud
2023. Akrüül vineeril. 57 × 97
Alghind: 400

Selle oksjoni kõige eriskummalise kujuga teos! Pelgalt voolav piirjoon hakkab iga ruumi elavdama, kuid samas mõjub maalil sinakates toonides kujutatud igavikuline tühjus kindlasti rahustavalt. Unenäoline “maastik” mõjub nii maalimislaadilt kui sellesse kätketud unenäolisuselt dalilikult sürreaalsena.

Liisi Eelmaa (s 1982) on eesti teatrikunstnik. Ta on omandanud bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemias stsenograafia erialal 2004. aastal ja magistrikraadi EKA vabade kunstide teaduskonnas 2017. aastal. Näitustel esineb alates 2003. aastast ja alates 2005. aastast on ta töötanud vabakutselise kunstnikuna teatrite juures. 

Rubriigid
oksjon2023

19. Eva Elise Oll

19. Eva Elise Oll

Homoseksuaalne metafüüsik
2021. Segatehnika lõuendil. 70 × 50
Alghind: 420

Olli kubistlik ja geometriseeriv, selgelt 20. sajandi alguse stiilidele viitav käekiri on praeguseks igati äratuntav ja ollilik. Kuigi teose pealkiri viitab kujutatud tegelase seksuaalsele sättumusele, võime siit pigem siiski otsida metafüüsilisi küsimusi, sest alateadvus ja psühhoanalüüs on kunstniku jaoks keskseteks teemadeks.

Eva Elise Oll (s 1988) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maali ja Tartu Ülikoolis kunstiajalugu. Tema tihedalt täismaalitud lõuendid sisaldavad tihti moonutatud perspektiivi ja modernistlikke elemente. Sageli lisab ta maalidele kollaažielementi.

Rubriigid
oksjon2023

20. Krista Sokolova

20. Krista Sokolova

Lendas ära
2022. Akrüül lõuendiga kaetud papil. 61,5 × 77,5
Alghind: 430

Eesti kunsti jaoks on muna üks märgilisemaid kujundeid ning seda eriti vahetult enne sürrealismi sajandat aastapäeva. Sellel maalil on neid kaks: üks mõraga valge ja teine kildudeks purunenud punakaspruun. Tervest kompositsioonist võib välja lugeda mütoloogilisi alatoone, mille puhul muna ning elu sellest pärinemine on ju terves maailmas olnud keskseteks teemadeks.

Krista Sokolova (s 1980) on õppinud maali nii Tartu Kõrgemas Kunstikoolis kui Eesti Kunstiakadeemias.

Rubriigid
oksjon2023

21. Külli Trummal

21. Külli Trummal

Talihari
2022. Õli, lõuend. 60 × 70
Alghind: 500

Talve põhitoonides abstraktsel maalil saab olla sama palju pealkirju, kui on joonte ja kujundite variante pildis. Seda saab lõputult vaadata ja leiutada lõpmatult. Kuigi toonid on esmapilgul külmad, peitub teose südames mingi sõnulseletamatu soojus. Justkui läbi jäätunud aknaruudu paistev kutsuvalt pragisev kamin.

Külli Trummal (s 1954) on Tartu Ülikooli filoloogiaõpingute kõrvalt õppinud Kaljo Põllu ja Andrus Kasemaa käe all Kunstikabinetis. Aastatel 2004–2012 õppinud Heldur Viirese juhendamisel Konrad Mägi Ateljees. Praeguseks kuulub Konrad Mägi Ateljee Seltsi juhatusse.

Rubriigid
oksjon2023

22. Sarah Epping

22. Sarah Epping

Jõgi
2022. Akvarell, ofort ja kollaaž paberil. 100 × 70
Alghind: 500

Epping on karjääri jooksul omandanud väga kõrgetasemelised graafikuoskused, mis sellel suuremõõtmelisel lehel lausa säravad. Oma teostes põimib ta loodusliku visuaali ökoloogilise mõtlemisega, mis on jälgitav ka teosele lisatud tekstides. Teised selle seeria lehed on muuhulgas Wrocławi Kaasaegse Kunsti Muuseumis.

Sarah Epping (s 1990) on juba pikalt Eestis elav Briti-Ameerika graafik, kes on õppinud Nebraska Ülikoolis (BA) ning Wrocławi Kunstiakadeemias (MA ja PhD). Tema töödes kohtuvad looduslikud motiivid geomeetriliste kujundite ning huvitavate tehniliste lahendustega. Mais toimub tema isikunäitus Tartu Kunstimajas.

Rubriigid
oksjon2023

23. Eero Alev

23. Eero Alev

Saabumine
2023. Õli lõuendil. 54 × 60
Alghind: 550

Väike tüdruk seismas paadisillal, millel puudub side maaga. Kuidas ta sinna sai ja kuidas tagasi kaldale pääseb? Huvitava kadreeringuga maal on segu läbitöötatud pindadest ja visandlikest vormidest, millel realistlik tõsielu seguneb fantaasiaga.

Eero Alev (s 1983) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalieriala (BA ja MA). Hetkel on ta samas koolis joonistamise õppejõud. Omades tugevat põhja traditsioonilistes kujutamise meetodites, läbib tema käekirja realistlik motiiv ja ainestik, mis on harilikult keeratud kunstnikule omasesse äraspidisesse võtmesse.

Rubriigid
oksjon2023

24. Martin Urb

24. Martin Urb

Must lind
2023. Õli lõuendil. 70 × 50
Alghind: 570

Hüperrealistlik maal mustast linnust mustas öös. Võiks arvata, et lind on lummatud täiskuust, mida ta üksisilmi vaatab ning mis tema sulestiku selles pilkases pimeduses hõbelema paneb. Kui see must ja süngelind sind magamistoa seinalt põrnitseb, võid olla kindel, et uinudes kostab kõrvu kraaksatus “Ei iialgi!”

Martin Urb (s 1981) on õppinud Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute osakonnas ning Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Kunstnik on tihedalt seotud mootorite maailmaga ning tema hüperrealistlik käekiri otsib üllatavaid vaatenurki igapäevastele detailidele.

Rubriigid
oksjon2023

25. Kai Kaljo

25. Kai Kaljo

Nõukogude Liidus
2022. Akrüül ja õli lõuendil. 35 × 35
Alghind: 600

Kunstnik on maalil kujutanud Niguliste kiriku põlemist kui mälestust varjatud sõjast. Seda õõvastavat motiivi leiab Eesti kunstiloos ka mõnede teiste autorite loomingus. Sellel maalil on tuli juba kustunud ja tornikiiver langenud, kuid tumedad varjud kiriku ümber on alles ning ei kao kuhugi.

Kai Kaljo (s 1959) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali eriala (1990). Tema teosed kuuluvad muuhulgas Moderna Museeti, Eesti Kunstimuuseumi ja Sprengel Museumi kogudesse. Ta on võitnud Kristjan Raua preemia (2006), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2000) ja Sorose Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse aastanäituste preemiad (1994, 1998).

Rubriigid
oksjon2023

26. Maris Paal

26. Maris Paal

Pehme nagu vaha
2022. Akrüül lõuendil. 100 × 120
Algihind: 600

Paali teostes on figuurid alati seotud abstraktse keskkonnaga, kuid siinse teose puhul on kujutatu nii stililiselt kui värvide poolest saanud veelgi selgemalt ülejäänud kompositsiooni osaks. Pealkirjale sobilikult on pildil olev tüdruk pea koreograafilises poosis, mis ühtpidi on välisele avatud ja teisalt teda maailma eest kaitsev. Teos oli eksponeeritud kunstniku äsjasel isikunäitusel Jakobi galeriis.

Maris Paal (s 1994) on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonna ning õpib praegu Eesti Kunstiakadeemias. 2020. a võitis ta esimese Hotell Pallase maalikunsti stipendiumi ning tal toimus isikunäitus Tartu Kunstimajas.

Rubriigid
oksjon2023

27. Edgar Juhkov

27. Edgar Juhkov

Tooli peal
2022. Õli lõuendil. 60 × 60
Alghind: 600

Näiliselt täiesti juhuslik natüürmort. Kell on seitse, arvatavasti hommikul, ees on ootamas uus päev. Toolil on lisaks kulunud nahast rihmaga käekellale, päikeseprillidele ja rohelisele nokatsile kaks kollaka vedelikuga täidetud pudelit, milles eeldatavasti on maalijale vajalikud ained. Tool on juhuslik, esemed on juhuslikud ja ruum on suvaline, aga selles maalis on midagi ääretult cool’i.

Edgar Juhkov (s 1989) on õppinud maali Tartu Ülikooli maaliosakonnas ja Eesti Kunstiakadeemias. Peamiselt tegeleb ta illustreerimisega ning muuhulgas oli ka filmi „O2” ideekavandite autor.

Rubriigid
oksjon2023

28. Maris Tuuling

28. Maris Tuuling

Kapriisid
2022. Õli ja kollaaž lõuendiga kaetud papil. 70 × 60
Alghind: 600

Sumedat suve kujutav maal, kus ühe poole tegevus toimub vististi tähistaeva all ja teise poole oma keskpäevases päikeselõõsas. Tuulingulikud pikakaelalised näitsikud kannavad elegantseid suvekleite, mille mustrid on aga asunud teosele peale kleebitud kollaažielementidena tervet kompositsiooni vallutama. Selle maaliga on jaanipäevamälestused ka südatalvel garanteeritud! Teos osales viimasel Tartu kunsti aastanäitusel.

Maris Tuuling (s 1968) õppis 1990ndate alguses Konrad Mägi Ateljees kõigi viie Tartu sõpruskonna liikme käe all ning on praegustele õpilastele aeg-ajalt juhendajaks. Osaleb näitustel alates 1991. aastast.

Rubriigid
oksjon2023

29. Liisi Örd

29. Liisi Örd

Jõemaastik. Talv
2023. Õli lõuendil. 60 × 50
Alghind: 650

Ördi kohati abstraktsena mõjuv teos kujutab maalilist talvist jõekääru, kus veelt peegeldub tagasi karge talvine taevas. Külmad toonid kannavad endas aastaaja värskendavat lumma. Paksult peale kantud värv lisab kogu stseenile teatava lisafüüsilisuse, nii et paratamatult kostab kõrvu vaikne veevulin jäiste kallaste vahel.

Liisi Örd (s 1984) on omandanud Tartu Ülikooli maaliosakonnast nii bakalaureuse- kui ka magistrikraadi. Näitustel osaleb alates 2007. aastast ning tema pastoossed loodusmaalid on ka igal oksjonil üheks peamiseks tõmbenumbriks.

Rubriigid
oksjon2023

30. Maria Sidljarevitš 

30. Maria Sidljarevitš 

Koos
2020. Akrüül lõuendil. 60 × 60
Alghind: 650

Vanemaks olemist kujutava sooja teose kohta ütleb kunstnik: “Maal räägib ühest perest. Miski ei asenda seda vajalikkuse tunnet mõttetuse ookeanis, kui sa kedagi toetad, hoiad ja katad, kui sa kellegi kõrvale sooja voodisse poed või näed väikseid abituid pambukesi inimeseks vormumas, kasvamas ja arenemas.”

Maria Sidljarevitš (s 1982) on saanud Eesti Kunstiakadeemiast maalimises nii bakalaureuse- kui magistrikraadi. Aastatel 2015–2018 oli ta Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse esinaine. Tema teosed on värvi- ja fantaasiaküllaselt mängulised.

Rubriigid
oksjon2023

31. Heikki Leis

31. Heikki Leis

Kevad Tartu kohal
2023. Pliiats paberil. 70 × 50
Alghind: 660

Leisi hüperrealistlik joonistus kujutab tuttavat kevadist vaatepilti, kus varesed veel raagus puude vahel risti-rästi ringi lendavad, et endale parimat pesakohta leida. See vaatepilt on lummav ja õudustäratav üheaegselt. Jalutaja on proovinud tiivaplagina ja kraaksumise plahvatust kaameraga tabada, kuid nagu taolisel juhul ikka, on salvestunud vaid fookusest väljas udupilt.

Heikki Leis (s 1973) on lõpetanud Tartu Kunstikooli ning tegutseb alates aastast 2000 vabakutselise kunstnikuna. Ta on peamiselt tuntud oma hüperrealistlike joonistustega, kuid on ka avaldanud kaks autori fotosid koondavat raamatut. 2019. aastal toimus tal suur isikunäitus Tartu Kunstimajas ning teda tunnustati Ado Vabbe preemiaga.

Rubriigid
oksjon2023

32. Siiri Jüris

32. Siiri Jüris

Plaksumäng
2023. Akrüül lõuendil. 60 × 40
Alghind: 700

Jüris jätkab oma mängule keskenduvate teoste edasiarendamist. Lähemal vaatlemisel leiamegi maalilt kahed käed plaksu löömas ehk mängimas üht esimest mängu, mille me kõik lapsepõlves ära õpime. Teos on osa seeriast, mis tuleb esitlemisele kevadel Stockholmis toimuval Market Art Fair’il.

Siiri Jüris (s 1992) on õppinud Tartu Ülikooli maaliosakonnas ja Rootsi Kuninglikus Kunstiakadeemias. Üle-eelmisel aastal oli tal isikunäitus Tartu Kunstimuuseumis ning mullu tegi ta ühisnäitused Hobusepea galeriis ja Tartu Kunstimajas.

Rubriigid
oksjon2023

33. Edgar Tedresaar

33. Edgar Tedresaar

Fack Art
2022. Spreivärv pigmenteeritud lõuendil. 100 × 100
Alghind: 700

Tedresaare volditud, kleebitud ja kokku traageldatud lõuendid, mis meenutavad maalide asemel seinapannoosid, on saanud tema firmamärgiks. Antud juhul kannab see ka kunstimaailma kritiseerivat sõnumit. Viimasel Tartu kunsti aastanäitusel oli väljas sama seeria sõjavastane teos.

Edgar Tedresaar (s 1984) on õppinud maali Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Tartu Ülikoolis. Tahvelmaalide tegemise kõrval on Tedresaar koos rühmitusega Piiritus üks hinnatumaid seinamaalingute teostajaid Eestis. Eelmise aasta mais toimus tal Tartu Kunstimaja suures saalis viimase aja loomingut kokku võttev isikunäitus.

Rubriigid
oksjon2023

34. Paul Kormašov 

34. Paul Kormašov 

Murdepunkt
2022. Akrüül lõuendil. 100 × 100
Alghind: 770

Abstraktne kompositsioon erinevate vormide ja rohkete mahedate värvidega. Tunda on habrast tasakaalu kevadtoonides. Kunstnik on inspiratsiooni saanud õitsvatest kirsiõitest ja tärkavast murust. Kuid õhus on tunda ka läheneva tormi murrangut.

Paul Kormašov (s 1989) on eesti maalikunstnik, kes alates 2015. aastast elab ja töötab Berliinis. Ta lõpetas 2013. aastal Kõrgema Kunstikooli Pallas ja on sellest ajast peale tegutsenud vabakutselise maalijana. Tema maalid on sageli äratuntavalt särava ja õrna värvipaletiga, detaili- ja faktuuririkkad.

Rubriigid
oksjon2023

35. Heleliis Hõim

35. Heleliis Hõim

Light Mapping on a Sunny Day Like This
2022. Õli lõuendil. 120 × 120
Alghind: 800

Hõim on sarnases abstraktses stiilis heledamaid ja tumedamaid kompositsioone teinud juba mitu aastat. Sellel korral kujutab maal päikeselist valgusemängu. Tooniüleminekutel põhineval taustal on käekirja meenutav joonteräga, mille sõnum on sama hoomamatu nagu läbi puuvõra paistva päikese jäetud muster.

Heleliis Hõim (s 1987) on lõpetanud Walesis Cardiffi Kunsti- ja Disainikooli graafilise disaini alal (BA 2012) ja omandab magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias kaasaegse kunsti erialal. Töötab peamiselt õlimaali-, skulptuuri- ja installatsioonitehnikas.

Rubriigid
oksjon2023

36. Kadri Toom

36. Kadri Toom

Pakendatud linn No. 14
2022. Tsüanotüüpia paberil. 56 × 56
Alghind: 800

Teos pärineb Toomi samanimeliselt näituselt TYPA muuseumis, mida hiljem näidati ka Viljandis Rüki galeriis. Arhitektuuriprojektide puhul kasutati pikalt sinisel põhjal reprodutseerimismeetodit, millest tuleb ka inglise keelne termin blueprint ehk ’plaan’. Antud juhul meenutab see küll pigem mineviku utopistlikku ettekujutust sellest, milline meie olevikulinn ehk olla võiks.  Tegemist on ainutõmmisega.

Kadri Toom (s 1984) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute osakonna ning Eesti Kunstiakadeemia graafika magistrantuuri. 2008. aastast on ta õpetanud erinevaid kursuseid Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Eesti Vabagraafikute Ühendus nimetas Toomi 2021. aasta graafikuks ja hiljuti anti talle Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia.

Rubriigid
oksjon2023

37. Timo Kähara

37. Timo Kähara

Tähekaart
2022. Õli lõuendil. 100 × 80
Alghind: 800

Meie kõigi kehadel on peidus sünnimärkidest moodustuvad salajased tähekaardid. Ehk suunavad nad otsijaid meie südameni? Antud juhul on müsteeriumi lahendamiseks vaja veel ka üht lisasammu: negatiivis maalitud värvid tuleks reaalse kujutise nägemiseks positiivi pöörata. Proovige. See töötab.

Timo Kähara (s 1981) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia- ja reklaamikunsti. Ta on peamiselt tuntud oma hüperrealistlikke portreede poolest, milles on alati sees teatav annus huumorit.

Rubriigid
oksjon2023

38. Mall Nukke

38. Mall Nukke

Maastik kuldmunaga nr 7
2016. Õli ja kuldamine lõuendil. 40 × 40
Alghind: 850

Kunstnik seletab: “Tehislike materjalide vahele pressitud kuldmunades on säilinud veel puutumata loodus, mida tuleb teraselt hoida. Loodust, ka väikestes kogustes, on oluline säilitada kui midagi, mis on eriti väärtuslik.” Tegemist on võib-olla selle oksjoni kõige lähemat vaatlemist vääriva teosega.

Mall Nukke (s 1964) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat, kuid on peamiselt tuntud kollaažimeistri ja maalijana. Viimastel aastatel on ta üha enam tegelenud hüperrealismi ning erinevate pindade ja materjalide kujutamisega.

Rubriigid
oksjon2023

39. Riina Varol

39. Riina Varol

Voyage VII
2021. Ruumiline kollaaž, segatehnika. 73 × 51
Alghind: 945

Antud teose abstraktne lähenemine muutub sürreaalseks läbi segunevate mõõtmete: foto merest on tasapinnaline, kuid geomeetrilised kujundid on tõstetud pildipinnalt vaataja reaalsesse ruumi. Just see nihestatus annab aga teosele teatava reaalsuse ning muudab unenäolise reisi peaaegu käegakatsutavaks. Tuul sasib juukseid ja lained kohisevad.

Riina Varol (s 1979) on õppinud fotograafiat Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Napoli Kaunite Kunstide Akadeemias. Ta on tuntud moe- ja portreefoto valdkonnas, kuid kunstilises väljenduses endale meediumite osas piiranguid ei sea, liikudes fotomanipulatsioonide, graafika, maali, skulptuuri, ruumi- ja tajupõhiste installatsioonide ning performance’i väljal.

Rubriigid
oksjon2023

40. Regina-Mareta Soonsein

40. Regina-Mareta Soonsein

Vulin
2021. Linoollõige lõuendil. 180 × 25
Alghind: 980

Soonseina abstraktse joonemängu puhul on sageli just pealkiri see, mis annab juhtlõnga teose mõtestamiseks. Antud juhul on just sinakas tonaalsus ja piklik jõesarnane vorm põhjuseks, miks võime kompositsioonis näha vaikselt vuliseva veepinna värelusi. Tegemist on ainutõmmisega.

Regina-Mareta Soonsein (s 1991) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Tema joonel põhinevad toonitud linoollõiked on äärmiselt äratuntava käekirjaga ning see on viinud ka eduka osalemiseni erinevatel oksjonitel. Ta on muuhulgas saanud Eesti Vabagraafikute Ühenduse aasta uue tulija tiitli.

Rubriigid
oksjon2023

41. Margus Kontus

41. Margus Kontus

Suur luup
2021. Akrüül lõuendil. 150 × 150
Alghind: 1000

Selle kohati optilise mänguna mõjuva teose idee aluseks on suure kollapsi teooria, mille järgi kogu eksistents kordub ja justkui “luubib”. Suur kollaps on üks universumi võimalikest saatustest, mis saab tõeks, kui universumi paisumine aeglustub ja hakkab singulaarsuseks kokku tõmbuma. Sellele järgneva uue Suure Pauguga saab alguse uus universum.

Margus Kontus (s 1987) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti õppekava (MA 2020). Tema loomingut iseloomustab magnetismi mõtestamine läbi kunsti. Kontuse teosed on justkui pisikesed meditatsioonid, mis otsivad seoseid nähtava ja nähtamatu maailma vahel. Praegu on tal Kunstimaja väikeses saalis avatud ühisnäitus Kadi Noolega.

Rubriigid
oksjon2023

42. Meiu Münt

42. Meiu Münt

Tii-tii-tihane
2022. Õli lõuendil. 40 × 30
Alghind: 1000

Mündi töö võlu peitub selle näilises lõpetamatuses, mis tundub oma hapruses peegeldavat meie poole vaatava tütarlapse(?) kurblikku pilku. Vaid üksikute värvilaikudega edasi antud portree ja samavõrd vähesega piirduvad linnud koos teose pealkirjaga viitavad ammumöödunud lapsepõlvele, millele me kõik aeg-ajalt meenutades tagasi vaatame.

Meiu Münt (s 1972) on lõpetanud Tartu Ülikooli maaliosakonna. Ta osaleb näitustel alates 1997. aastast. 2014. aastal omistati talle Ado Vabbe preemia ning 2020 ilmus tema loomingut kokkuvõttev raamat „Must ja punane”. Mullu ilmus tema esikluulekogu “Tuuletus linnas”.

Rubriigid
oksjon2023

43. Maryliis Teinfeldt-Grins

43. Maryliis Teinfeldt-Grins

Krunt
2022. Tikand. 174 × 135
Alghind: 1000

Kunstniku tikitud teosed on erinevatest kohtades tehtud satelliidifotod ehk siis maastiku täpsed kujutised. Võrreldes maalitud maastikega, annab valmistamise tehnika neile juurde veel lisaannuse füüsilisust ja reaalsust. Samas muutub loodus nii mikroskoobist kui kosmosest nähtuna peaaegu abstraktseks ja irreaalseks. Teost eksponeeriti mullu kunstniku isikunäitusel Sigulda kultuurikeskuses Devons.

Maryliis Teinfeldt-Grins (s 1993) on õppinud tekstiilikunsti Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Läti Kunstiakadeemias ning kaasaegset kunsti Eesti Kunstiakadeemias. Ta keskendub oma loomingus maastiku lugemisoskusele ja Kadrina murdele, viljeledes peamiselt tikandit, gobelääni ning kirjutades murdekeelset luulet.

Rubriigid
oksjon2023

44. Laivi

44. Laivi

Kujutle liiliaid, kuidas need kasvavad
2022. Assamblaaž. 150 × 110
Alghind: 1100

Laivi töötab kunstisaalis pidevalt materiaalse ja tasapinnalise piiril. Antud juhul on lõuendile fikseeritud kollaaž väikestest tasapinnalistest leidobjektidest, tekstiiliprintidest, kogutud materjalidest ja mälestustest. Lisatud on ka pimedas helendavad detailid ning kõik omakorda kaetud läbipaistva plastikuga. Teost eksponeeriti mullusel Eesti Kunstnike Liidu kevadnäitusel.

Laivi Suurväli (s 1988) on omandanud bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemia moeosakonnas ning magistrikraadi moedisainis Aalto Ülikoolis Helsingis. 2020. aastal toimus tal Kunstimaja monumentaalgaleriis ühisnäitus Mihkel Maripuuga. 2021. aastal autasustati teda Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga. Sel poolaastal töötab ta Wielsi kunstiresidentuuris Brüsselis.

Rubriigid
oksjon2023

45. Alexei Gordin

45. Alexei Gordin

Perifeeria
2018. Akrüül lõuendil. 70 × 80
Alghind: 1200

Gordin on Eesti kunstnike hulgas institutsionaliseerunud kunstielu  suhtes vahest üks  kriitilisemaid autoreid. Kuigi ta osaleb selles maailmas aktiivselt ka ise ning tema teosed põhinevad (mustal) huumoril, on tema vaated rahvusvahelise kunstielu toimimisloogikatele pigem negatiivsed. See kehtib eriti kunstioksjonite ning teoste rahalise väärtustamise puhul. Tema maali endale seinale riputamine on korralik statement. Teos on osalenud näitustel Berliinis, Vilniuses ja Narvas.

Alexei Gordin (s 1989) on õppinud maalikunsti erialal Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2011) ja Helsingi Kunstiakadeemias (MA, 2016). Tema loomingut on hinnatud noore maalikunstniku preemiaga (2017) ning ta vaatleb jätkuvalt kunstielu ja selle toimemehhanisme läbi kõverpeegli.

Rubriigid
oksjon2023

46. Siim-Tanel Annus

46. Siim-Tanel Annus

Seeriast “Circulos”
2022. Akrüül lõuendiga kaetud vineeril. 62,5 × 58
Alghind: 1200

Annus töötab enamasti suhteliselt mahukate seeriatena. Seekordse seeria puhul näitab juba ringidele viitav pealkiri ära keskse motiivi. Teos kasutab autorile omast reljeefset maalimistehnikat, mis antud juhul pakub äärmuslikult minimalistlikku tulemust.

Siim-Tanel Annus (s 1960) õppis Tõnis Vindi stuudios ja hiljem kunstiajalugu Tartu Ülikoolis. Ta on tegelenud nii gaafika, maali kui performance’iga, olles üks viimase järjepidevamaid esmaviljelejaid Eestis.

Rubriigid
oksjon2023

47. Mihkel Maripuu

47. Mihkel Maripuu

Temple of Delights
2023. Akrüül lõuendil. 130 × 95
Alghind: 1300

Maripuu abstraktsed kollaažid jätavad mulje, nagu nad oleksid 3D-programmis või virtuaalses reaalsuses kokku pandud ning alles seejärel lõuendile jäädvustatud. Kuigi neis puudub absoluutselt igasugune viide meid ümbritsevale maailmale, jääb mulje, nagu kunstnik prooviks meile võimalikult detailitäpselt edasi anda mõne tehisintellekti unenägusid, mida ta reaalselt näinud on. Praegu, kui räägitakse pidevalt sellest, kuidas AI peatselt kunstnike tööpõllu üle võtab, on see kahtlemata hea vastulöök.

Mihkel Maripuu (s 1987) on õppinud Tartu Ülikoolis maalikunsti (BA, 2010) ja lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti osakonna (MA, 2014). Tema töid on eksponeeritud mitmetel grupinäitustel kui ka isikunäitustel nii Eestis kui ka mujal Euroopas. 2020. aastal toimus tal Kunstimaja monumentaalgaleriis ühisnäitus Laiviga.

Rubriigid
oksjon2023

48. Mirjam Hinn

48. Mirjam Hinn

Selles rohelises udus oli värve
2022. Akrüül lõuendil. 150 × 130
Alghind: 1400

Abstraktsionism jaguneb laias laastus kaheks: impulsiivne ja viimse detailini läbi kaalutletud. Hinn esindab neist kindlasti viimast, sest tema maalidel peab iga detail täpselt paigas olema. Vaadates erinevaid tehnilisi lahendusi, ülimalt ühtlaseid värviüleminekuid ja kujundite perfektseid piirjooni, tekib hetkeks soov, et ka meid ümbritsev maailm võiks olla nii selge ja korrektne.

Mirjam Hinn (s 1990) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli (BA) ja Tartu Ülikooli maaliosakonna (MA). Oma loomingus on ta liikunud figuraalkompositsioonidelt üha abstraktsemate teoste suunas. 2019. aastal sai ta AkzoNobeli kunstipreemia. Üle-eelmisel aastal toimus tal ühisnäitus Alar Tuulega Tartu Kunstimaja suures saalis.

Rubriigid
oksjon2023

49. Helle Vahersalu

49. Helle Vahersalu

Kollasega
1993. Õli, lõuend. 119 × 143
Alghind: 1500

Kuigi Vahersalu loomingus on ka väga palju värvilisi maale, tuleb see teos siiski korraliku üllatusena. See kollane on lihtsalt niiii kollane ja dominantne ning punane sedavõrd kärts ja sisse lõikav. Seetõttu saab väita, et tegu on ühe intensiivse maaliga Vahersalu loomingus.

Helle-Reet Vahersalu-Paris (s 1939) sai hariduse Tartu Kunstikoolis ja Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis. Peale lõpetamist tuli ta tagasi Tartusse ning õpetas maali ja kompositsiooni erinevates kunstiõppeasutustes. Vahersalul on olnud üle veerandsaja isikunäituse. 2019. aastal ilmus kunstniku loomingut kokkuvõttev raamat „Helle Vahersalu. Lumi, rooste, värv”.

Rubriigid
oksjon2023

50. Imat Suuman

50. Imat Suuman

Jurjev
2023. Õli lõuendil. 51 × 100
Alghind: 1500

Suumann maalib peamiselt Tartut. Selles Tartus on alati sees ka Dorpat ja Jurjev. Erinevad ajastud kihistuvad piltidesse nagu devoni liivakivi, millest koosneb linna keskel kõrguv Toomemägi. Antud juhul on Tartu maalil must ja hõbedane nagu mälestused ja igavik. Selle silmapiir on nagu joonlauaga veetud. See joon jookseb läbi kogu Suumanni loomingu.

Imat Suumann (s 1964) on õppinud Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Suurem osa tema enam kui kolmekümnest isikunäitusest on toimunud Eestis ning peamiselt Tartus. Neist olulisimaks võib pidada 2014. aasta juubelinäitust Tartu Kunstimajas, mille eest pärjati ta ka Tartu Kultuurikandja aunimetusega teose looja kategoorias. Teiste tunnustuste hulgas on talle määratud Ado Vabbe preemia.

Rubriigid
oksjon2022

1. Talia

1. Talia

Energiaallikas
2021. Akrüül lõuendil. 150 × 120
Alghind: 1

Intensiivsetes toonides nauditavalt dekoratiivne maastikumaal, mille lopsakatele veetaimedele lisavad meeldiva lisanüansi õrnad tolmukad. Alumise pildipinna mustriga kaetud lahendus tasakaalustab mõnusalt taeva päikesesära.

Talia (s 1989) on Pallase Kõrgema Kunstikooli maaliosakonda lõpetav kunstnik. Tal on praeguseks toimunud mitmeid isiku- ja ühisnäituseid, millel tal on maalide kõrval näidanud ka installatsioone, ning on osalenud edukalt erinevatel oksjonitel.

Rubriigid
oksjon2022

2. Lilian Sokolova

2. Lilian Sokolova

Liikumised
2019. Akrüül lõuendil. 100 × 81
Alghind: 80

Hoogsate pastelsete tõmmetega pidevas liikumises maal, milles on nauditavat õhulisust. Kindlasti toob see sooja erksust igasse tuppa!

Lilian Sokolova (s 1978) on disainer, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ning Helsingi Metropolia Rakendusülikooli. Muuhulgas oli ta üks Eesti Rahva Muuseumi näituse „Toolilugu” kuraatoreid.

Rubriigid
oksjon2022

3. Urmas Viik

3. Urmas Viik

Tribaalrebased / 2V
2021. Digitrükk (inkjet). 59 × 89
Alghind: 300

Graafiline leht pärineb 2021. aastal alustatud seeriast koondnimega „Tribaalrebased”, milles antropoloogilised ja eksootilised elemendid alluvad näiliselt monotoonses rütmis arenevatele mikroskoopilistele muundumistele. Kannab numbrit 1/20.

Urmas Viik (s 1961) on lõpetanud Eesti Kunstiülikooli ning peamiselt tuntud graafiku ja raamatuillustraatorina, lisaks kuulub tema loomingusse ka mitmeid installatiivseid töid. Oma loomingu eest on pälvinud mitmeid tunnustusi nagu Kristjan Raua kunstipreemia ja Sadolini kunstipreemia ning diplomeid erinevatelt illustratsiooni-triennaalidelt.

Rubriigid
oksjon2022

4. Nele Tiidelepp

4. Nele Tiidelepp

Kolm peatükki II
2021. 15 joonistust paberil ühises raamis. 100 × 75
Alghind: 100

Kunstnik keskendub kehale, mis eitab enda kehalist olemust ning on vabastatud reeglitest. Abstraktsetel joonistustel võib aimata inimese kehavorme ja tema liikumist, milles musta või punase markeri joon aimab kumerusi. Teos on teine osa kolmesest seeriast ning oli väljas tema isikunäitusel Draakoni galeriis.

Nele Tiidelepp (s 1998) on aastal 2020 lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna. Tema kunstnikupraktika tõukub spontaansetest reaktsioonidest keskkonnale ja (skulptuuri)materjalidele. Tulenevalt teatri ja kirjanduse taustast, esineb tema töödes tihti poeetilisust, kirjanduslikke elemente ja lugude jutustamist. Praegu on tema isikunäitus avatud Tartu Kunstimuuseumis.

Rubriigid
oksjon2022

5. Edgar Tedresaar

5. Edgar Tedresaar

Meditatiivne maastik 2
2014. Pigmenteeritud lõuend. 150 × 100
Alghind: 123

Abstraktne maal väljendab ennast peamiselt värviga, kuid antud juhul on Tedresaar eemaldanud kogu protsessist ühe oma käepikenduse: pintsli. Selle asemel konstrueerib ta värvitud lõuendist maale peaaegu nagu skulptor, tuues seeläbi teostesse sisse väga nauditava sügavuse. Teos oli väljas kunstniku 2014. aasta isikunäitusel Tartu Kunstimuuseumis.

Edgar Tedresaar (s 1984) on õppinud maali Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Tartu Ülikoolis. Tahvelmaalide tegemise kõrval on Tedresaar koos rühmitusega Piiritus üks hinnatumaid seinamaalingute teostajaid Eestis. Selle aasta mais toimub tal Tartu Kunstimaja suures saalis viimase aja loomingut kokku võttev isikunäitus.

Rubriigid
oksjon2022

6. Jürgen Vainola

6. Jürgen Vainola

Viimne piisk
2021. Fototrükk. 50 × 40
Alghind: 150

Tööga soovib Vainola edasi anda tunnet, mida oleme kõik kogenud: karikasse on langenud viimane piisk. „Kui olen enda muresid ja negatiivseid emotsioone pidanud tagasi hoidma ning põlen viimase piisa peale täielikult läbi, proovides end seejuures vaos hoida ning jätta muljet, et „kõik on hästi”.”

Jürgen Vainola (s 2000) õpib fotograafiat Kõrgemas Kunstikoolis Pallas, kuid on aktiivselt pildistanud juba pikemat aega.

Rubriigid
oksjon2022

7. Andres Sütevaka

7. Andres Sütevaka

Hispaania vaagen 1/20
2020. Keraamika. ⌀ 38
Alghind: 190

Eredates lõunamaistes värvides vaagen sobib nii lauale tooniandvaks nõuks kui seina peale kunstiteoseks (taga erinevaid asendeid võimaldav kinnitus). Sütevaka on suutnud toonivalikusse püüda Barcelona lõunamaise päikese ja suvise lämbuse.

Andres Sütevaka (s 1971) on lõpetanud Academia Grata ja Tartu Kõrgema Kunstikooli. Kuigi ta on peamiselt tegelenud maaliga, teeb ta praegu Barcelonas edukat karjääri keraamikuna. Kunstnikunime Sütevaka andis talle Heldur Viires.

Rubriigid
oksjon2022

8. Toomas Kuusing

8. Toomas Kuusing

Põrgukabo` / Põrgupiigad
2021. Linoollõige paberil. 45 × 34
Alghind: 200

Kalevipoeg sõnas: „Neitsikesed, noorukesed, linapääsed linnukesed! Ehtige enda riide’esse, pange punapaeladesse, sinisisse siidilisse, kullatoime kuubedesse; külap viin teid kosjateele, saadan saaja radadele. Põlesivad poiste silmad teie ehte ilu peale, teie palge puna peale, külap tuleb kosilane, külapoissi pettelikku teie siidi-ehte peale, kullatoime kuue peale, tuleb palge puna peale, sõlgisrinna paisu peale.”

Toomas Kuusing (s 1976) on õppinud Pärnus Academia Gratas ja Eesti Kunstiakadeemias. Tema vahest suurimaks mõjutajaks on olnud esmakordne kokkupuude Peeter Alliku graafiliste lehtedega, mille järel ta otsustas ka ise kätt proovida. Nüüdseks on ta nii tõeline linoollõike meister, kui ka tunnustatud maalija. Tema teosed on täis läbi kõverpeegli nähtud elu ning fellinilikult absurdseid situatsioone.

Rubriigid
oksjon2022

9. Martti Ruus

9. Martti Ruus

Lume jume
2021. Õli papile kinnitatud lõuendil. 40 × 50
Alghind: 200

Pastelsete, kerge pastoossusega pildipinnale kantud värvide sujuvates tooniüleminekutes kajastub eestimaise selge talveilma kargus, mida veelgi rõhutavad vasakul mustav puudesalu ning esiplaanil läbi lume turritava kraaviääre pintslisabaga kriibitud kõrrepõllu hilissügisene värvimäng.

Martti Ruus (s 1968) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja sisekujundust. Maalikunstiga hakkas ta lähemalt tegelema 2011. aastal Konrad Mägi Ateljees. Ta loomingus on domineerinud maastikud, kuid need on liikunud üha enam abstraktsiooni suunas. Ruus oli ka 2019. aasta Tartu kunsti aastanäituse kujundaja.

Rubriigid
oksjon2022

10. Marina Nerro

10. Marina Nerro

Figura 2
2017. Carrara marmor statuario. 36 × 9 × 9
Alghind: 200

Kunstnik sai inspiratsiooni Alberto Giacometti näitusel nähtud väljavenitatud figuuridest. Kuigi sarnaselt legendaarse autoriga on ka Nerro figuuri selg kindlameelselt sirge, on Nerro vormikäsitlus voolujoonelisem ja siledama lõppviimistlusega kui eeskujul. Marmorist skulptuur on iga kirjutuslaua tõeline ehe.

Marina Nerro (s 1980) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis skulptuuri, Eesti Kunstiakadeemias konserveerimist ning on täiendanud ennast nii Itaalias kui Tšehhimaal.

Rubriigid
oksjon2022

11. Krista Sokolova

11. Krista Sokolova

Mälestuste uks
2011. Õli lõuendil. 50 × 61
Alghind: 200

Klassikalises maalikeeles töö, millele samas pole sugugi lihtne eesti kunstis paarilist leida. Osad elemendid meenutavad oma pinnalisusega Tartu Karlova maalijaid, kuid tonaalsus on kõvasti kärtsum ning kogu kompositsioon väga sürreaalne. Pindade vaheldus jätab napis miljöös siiski piisavalt avastamis- ja naudingurõõmu.

Krista Sokolova (s 1980) on õppinud maali nii Tartu Kõrgemas Kunstikoolis kui Eesti Kunstiakadeemias.

Rubriigid
oksjon2022

12. Rein Tääker

12. Rein Tääker

Peale vihma
2011. Digiprint, assamblaaž. 68 × 77
Alghind: 250

Kui 2010. aastal kadus käibelt Eesti kroon ning paberrahad hävitati ja mündid sulatati üles, õnnestus autoril neist natukene päästa ja valmis kahekümnest kolmnurgast koosnev seeria. Teosed olid eksponeeritud rändnäitusel „Raha hääl”. Räägitakse, et vikerkaare lõpus on rahapott, kuid antud juhul on taevalook ise unelmate rikkuse sätendavaks sümboliks.

Rein Tääker (s 1966) on õppinud joonistamist ja joonestamist Tallinna Pedagoogikaülikoolis. Tegelenud peamiselt graafilise disaini ja sisekujundusega. Peamiselt on tema näitused toimunud Pärnus.

Rubriigid
oksjon2022

13. Peeter Krosmann

13. Peeter Krosmann

Argipäev terrassil
2021. Õli lõuendil. 60 × 90
Alghind: 250

Viimaste aastate jooksul on Krosmann isuäratava detailsusega hakanud jäädvustama enda saavutusi toidugurmaanluse alal. Kaunase varjulisel Žaliakalnise künka nõlval asuval terrassil pakub ta head ja paremat kõigile külalistele, kuid maalide kaudu on nauditavast igapäeva-hedonismist võimalik osa saada ka ükskõik millises Eesti elutoas.

Peeter Krosmann (s 1971) on õppinud Konrad Mägi Ateljees, Tartu Ülikooli maaliosakonnas ja Läti Kunstiakadeemias. Enda sõnutsi on tema värvide nägemise oskus pärit Kaja Kärnerilt ja Heldur Viireselt. Ta on õpetanud Tartu Kunstikoolis, Tartu Rahvaülikoolis ja Mägi Ateljees. Viimased kaks aastat elab ja töötab Kaunases ning mullu toimus tal isikunäitus Tartu Kunstimaja väikeses saalis.

Rubriigid
oksjon2022

14. Eva Elise Oll

14. Eva Elise Oll

Sisekliima
2021. Segatehnika lõuendil. 80 × 60
Alghind: 300

Oll kirjeldab oma ekspressiivse ja selgelt iroonilise teose peategelast: “Tema ongi ülim introvert, kelle mõtted ja emotsioonid ei välju iialgi kehapiiridest, kus need end salalikult organite usina töö varjus peidavad.” Mingil määral kirjeldab see ju enamikku tänapäeva inimesi, kelle jaoks must ristkülik on küll peamiselt sõrmede vahel.

Eva Elise Oll (s 1988) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maali ja Tartu Ülikoolis kunstiajalugu. Tema tihedalt täismaalitud lõuendid sisaldavad tihti moonutatud perspektiivi ja modernistlikke elemente. Sageli lisab ta maalidele kollaažielementi. Aprillis toimub tal koos Ingmar Roometsaga ühisnäitus Tartu Kunstimaja väikeses saalis.

Rubriigid
oksjon2022

15. Lilli-Krõõt Repnau

15. Lilli-Krõõt Repnau

Aednik
2021. Ofort paberil. Plaat 33 × 33, leht 42 × 53
Alghind: 300

Teos on mõtteline jätk eelmisel Tartu Kunstioksjonil osalenud lehele „Tüdruk nutitelefoni valguses”. See tegeleb inimese ja keskkonna vaheliste suhete ning nende vastasmõjudega. Motiiv pärineb 2020. aasta suvest ning pildil on kujutatud noort aednikku koos oma tomatitaimedega. Seda kõike täidab vaikne mõtisklus.

Lilli-Krõõt Repnau (s 1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja animatsiooni. Viimastel aastatel on ta üha enam silma paistnud ka erinevate graafikanäituste kuraatorina.

Rubriigid
oksjon2022

16. Maris Tammer

16. Maris Tammer

In-Between
2022. Akrüül lõuendil.  88 × 88
Alghind: 300

Teose pastelsetes toonides värviüleminekute harmooniasse raksatab järsult sisse musta pintslitõmmet meenutav kujund. Oma intensiivsuses on see esmapilgul küll ülimalt domineeriv, kuid just algne sujuv taust suudab maali rahustada kosmiliseks zen’iks.

Maris Tammer (s 1994) on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas. Tema maalid on nii joonelt kui värvikasutuselt väga illustratsioonilikud, viimasel ajal on argielustseenidele lisandunud abstraktsed kompositsioonid.

Rubriigid
oksjon2022

17. Enn Põldroos

17. Enn Põldroos

Sõrm suust
2021. Digimaaling prinditud lõuendile. 70 × 55
Alghind: 320

Põldroos on üks Eesti pikemaajalisi digikunsti ja -maali eestvedajaid. Esimesed teosed pärinevad juba selle aastatuhande esimesest kümnendist ning viimasel ajal on ta üha enam selliste teostega esinenud. Vägagi flirtiva teose puhul on tegemist uue versiooniga 1994. aasta samanimelisest maalist. Maali taga on kunstniku sertifikaat.

Enn Põldroos (s 1933) lõpetas 1958. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ning teda on alates sellest ajast peetud järjepidevalt üheks Eesti esimaalijaks. Kuigi tema stiil on aastate jooksul kõvasti muutunud, on selles alati säilinud põldroosilikud, äratuntavad elemendid. Olles täitnud muuhulgas õppejõu, Eesti Kunstnike Liidu esimehe ning poliitiku rolle, on teda maalikunstniku karjääri jooksul pärjatud kõigi olulisemate preemiatega. Teos oli üleval viimasel Tartu kunsti aastanäitusel.

Rubriigid
oksjon2022

18. Stina Leek

18. Stina Leek

Juhtmenuss
2021/22. Akrüül ja spreivärv lõuendil. 90 × 90 × 4
Alghind: 333

Meemilikul teosel on kujutatud täpselt seda, mida pealkiri väidab, kuigi juhete maailmas on tegu puht-tehnilise aktiga. Samas on see autori sõnutsi „igapäevaelu porno”, sest juhtmete ja ühenduste küsimused on tehnologiseeruvas maailmas üha argisemad asjad. Teos on alustatud 2021. a suvel Ajuokse avangaaris ja lõpetatud 2022 Ajuokse keldripoes.

Stina Leek (s 1992) on õppinud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ning on praegu seal õpetajaks. Leek seisab ka kunstnikerühmituse Ajuokse taga, mille tegevuse eest sai ta Tartu kultuurikandja preemia. Samuti on ta üks siiditrükistuudio Mäshroom eestvedajatest.

Rubriigid
oksjon2022

19. Teele Ülesoo

19. Teele Ülesoo

See polnudki koosinus
2022. Õli, süsi ja pastell lõuendil. 120 × 80
Alghind: 350

Abstraktse ja äärmiselt kihilise maali pealkiri viitab geomeetriale ning teose keskel turritab vabakäeliste vormide keskel tõepoolest helesinine poolläbipaistev teravnurk. Samas teatab kunstnik oma kaaskirjas, et ta otsib ikka veel oma elus 90-kraadist nurka. On selle leidmine kesk elu mitmekesisust aga oluline?

Teele Ülesoo (s 1990) on õppinud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja osalenud edukalt erinevatel oksjonitel.

Rubriigid
oksjon2022

20. Timo Kähara

20. Timo Kähara

See on suhteline
2021. Õli lõuendil. 100 × 80
Alghind: 400

Kunstnik: „Einstein oli mees, kes teadis nii mõndagi aja ja ruumi painutamisest. Võta nüüd kinni, kas kuldne nimbus Einsteini pea taga on tema teaduspühakuna kujutamiseks või lihtsalt kujunduselement. Lohk laual sümboliseerib kõige suhtelisust. Labürint aga raskusi ja keerdkäike tõe ning lahendusteni jõudmisel.”

Timo Kähara (s 1981) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia- ja reklaamikunsti. Ta on peamiselt tuntud oma hüperrealistlikke portreede poolest, milles alati on sees teatav annus huumorit.

Rubriigid
oksjon2022

21. Tea Lemberpuu

21. Tea Lemberpuu

Vaikiv kooseksisteerimine
2021. Õli lõuendil. 120 × 110
Alghind: 400

Teos kujutab naisi erinevatel ajastutel ja positsioonidel. Kuidas nad suhestuvad, kes aktsepteerib ümbritsevaid tingimusi, kes tunneb end vabalt, kes jätab ütlemata. Kas õhus on intriigi või rivaalitsemist, jääb vaataja tunnetada.

Tea Lemberpuu (s 1980) on õppinud Konrad Mägi Ateljees ning Paul Saare, Alo Aarsalu ja Aapo Puki käe all. Praegu õpib edasi Eesti Kunstiakadeemias.

Rubriigid
oksjon2022

22. Albert Gulk

22. Albert Gulk

Sinine öö kirjus
2021. Marker paberil. 60 × 42,5
Alghind: 400

Senini peamiselt must-valgeid joonistusi teinud Gulk on viimaste aastate jooksul asunud oma teostesse üha enam värvi tooma. Fantaasiaküllus ja sürreaalsus on endised ning nüüd sekundeerib sellele ka tõeline värvide pillerkaar, mis muudab terve kompositsiooni veelgi unenäolisemaks. Uusi nüansse ja misanstseene võib leidma jäädagi!

Albert Gulk (s 1969) on lõpetanud Tartu Ülikooli maaliosakonna. On üks Kursi koolkonna asutajaid ning osaleb näitustel alates 1988. aastast. 2009. aasta Ado Vabbe preemia laureaat. 2019. aastal toimus tal juubelinäitus Tartu Kunstimajas, mille puhul anti ka välja kogumik „Tasku Gulk”. 

Rubriigid
oksjon2022

23. Kaur Mäepalu

23. Kaur Mäepalu

Maja ja anatoomikum
2021. Akrüül lõuendil. 140 × 100
Alghind: 455

Puhaste toonidega geomeetrilises stiilis maal, kus linnakeskkonda on saabunud kaks kurge, kes võistlevad üksteisega pesamaterjali pärast. Seeläbi vastanduvad teosel inimtekkeline ja looduslik.

Kaur Mäepalu (s 1992) on õppinud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Eelmise aasta lõpul toimus tal isikunäitus galeriis Art & Tonic.

Rubriigid
oksjon2022

24. Külli Trummal

24. Külli Trummal

Talv linnas
2022. Õli lõuendil. 70 × 60
Alghind: 500

Kargetes sinistes toonides pea abstraktne maal meenutab sajanditagust modernismiklassikat ning on oma tagasihoidlikus värvi- ja vormilahenduses tõeliselt nauditav. Kompositsiooni ümarad vormid viivad mõtted paratamatult lumele, kuid selle keskel olev punane kuma on kui soojendav kaminatuli.

Külli Trummal (s 1954) on Tartu Ülikooli filoloogiaõpingute kõrvalt õppinud Kaljo Põllu ja Andrus Kasemaa käe all Kunstikabinetis. Aastatel 2004–2012 õppinud Heldur Viirese juhendamisel Konrad Mägi Ateljees. Praeguseks kuulub Konrad Mägi Ateljee Seltsi juhatusse.

Rubriigid
oksjon2022

25. Maik Kalberg

25. Maik Kalberg

Greenhouse Pandemic New Wave II
2022. Õli lõuendil. 74 × 100
Alghind: 500

Mitmeti ootamatu, aga äratundmisrõõmu pakkuv maal, millelt leiame ebatavalise (popkultuuri) koosluse rõõmsalt kooseksisteerimas. Kalbergi sarnaste teoste seeria algpunktiks on isale kasvuhoone ehitamine ning sellest tärganud huvi botaanika ja aianduse vastu. Samas paneb pilt mõtlema maailmale, milles praegu elame ja milles ka ellu peame jääma.

Maik Kalberg (s 1987) on õppinud Balti Filmi- ja Meediakoolis ning tema jaoks on maal universaalne keel ja elu vältimatu osa, mille abil oma sisekosmost kaardistada ja ümbritsevat maailma analüüsida.

Rubriigid
oksjon2022

26. Maris Tuuling

26. Maris Tuuling

Keskpäev
2020. Õli papile kinnitatud lõuendil. 60 × 50
Alghind: 500

Idülliline vaade keskpäevasele talvepäevale. Hubasust lisavad suitsevad korstnad, mis annavad aimu soojenevatest tubadest. Valge lume ja värviliste majade kontrast ning talvise päevavalguse sumedus loovad meeleolu.

Maris Tuuling (s 1968) õppis 1990ndate alguses Konrad Mägi Ateljees kõigi viie Tartu sõpruskonna liikme käe all ning on praegustele õpilastele aeg-ajalt juhendajaks. Osaleb näitustel alates 1991. aastast.

Rubriigid
oksjon2022

27. Siiri Jüris

27. Siiri Jüris

Käelappimine
2022. Akrüül lõuendil. 70 × 50
Alghind: 500

Kuigi Jüris on keha ja kehalisusega tegelenud juba aastaid, on tema maalidesse alles viimasel ajal hakanud siginema intensiivset värvilisust. Samas on inimkontakti ehk puudutuse teema siiski säilinud, kuid on omandanud nüüdseks vahest vaatajasõbralikuma lahenduse. Tegu on eeltööga mängule ja mängimisele keskenduvale seeriale.

Siiri Jüris (s 1992) on lõpetanud Tartu Kunstikooli ning omandanud Tartu Ülikooli maaliosakonnas nii bakalaureuse- kui magistrikraadi. Lisaks lõpetas ta mullu Rootsi Kuningliku Kunstiakadeemia. Eelmisel aastal oli tal isikunäitus Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis.

Rubriigid
oksjon2022

28. Liisi Örd

28. Liisi Örd

Peegeldused jõemaastikul
2021. Õli lõuendil. 50 × 60
Alghind: 600

Liisi Ördi kohati abstraktsena mõjuv teos kujutab maalilist jõekääru, kus veelt peegeldub tagasi kogu looduse ilu. Värvid viitavad sügisese looduse küllusele ja kaduvusele. Pastoosne värvikasutus toob sisse nauditava füüsilisuse.

Liisi Örd (s 1984) on omandanud Tartu Ülikooli maaliosakonnast nii bakalaureuse-, kui ka magistrikraadi. Näitustel osaleb alates 2007. aastast ning 2018. aastal toimus tal Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis ühisnäitus koos Martin Urbiga.

Rubriigid
oksjon2022

29. Edgar Juhkov

29. Edgar Juhkov

Tankla hobu
2022. Õli papile kinnitatud lõuendil. 60 × 80
Alghind: 600

Kummastavalt postapokalüptilise mulje jättev stseen, mis võiks samahästi pärineda ka meie nõukogudeaegsest minevikust. Esiplaani kolmnurkne lõigend tekitab mulje mõranenud ja kahestunud reaalsusest.

Edgar Juhkov (s 1989) on õppinud maali Tartu Ülikooli maaliosakonnas ja Eesti Kunstiakadeemias. Peamiselt tegeleb ta illustreerimisega ning muuhulgas oli ka filmi „O2” ideekavandite autor.

Rubriigid
oksjon2022

30. Heikki Leis

30. Heikki Leis

Vanad head ajad
2021. Tindipliiats. 45 × 86
Alghind: 600

Leisi hüperrealistlik joonistus kujutab kümmet vanemat mees istumas oma mugavustsoonis. Igaühel oma mõtted ja teod. Kust nad tulnud on või kuhu nad on teel? Mida mõtlevad ja tunnevad? Väga täpselt tabatud rivis on midagi fellinilikku. Teos on kaitstud UV-kindla muuseumiklaasiga.

Heikki Leis (s 1973) on lõpetanud Tartu Kunstikooli ning tegutseb alates aastast 2000 vabakutselise kunstnikuna. Ta on peamiselt tuntud oma hüperrealistlike joonistustega, kuid on ka avaldanud kaks autori fotosid koondavat raamatut „Afterlife” (2017) ja „Eesti meister” (2018). 2019. aastal toimus tal suur isikunäitus Tartu Kunstimajas ning teda tunnustati Ado Vabbe preemiaga.

Rubriigid
oksjon2022

31. Paul Kormašov

31. Paul Kormašov

Feel
2021. Akrüül lõuendil. 100 × 100
Alghind: 670

Abstraktne kompositsioon erinevate vormide ja rohkete värvidega. Kunstnik kujutab sügaval sisimas olevat tunnet, mis aina tugevneb ja varjutab peagi kõik ümbritseva. 2021. aasta oktoobris ja novembris oli teos eksponeeritud rahvusvahelisel noorte kunstnike grupinäitusel Berliinis Kreuzbergis.

Paul Kormašov (s 1989) on eesti maalikunstnik, kes alates 2015. aastast elab ja töötab Berliinis. Ta lõpetas 2013. aastal Kõrgema Kunstikooli Pallas ja on sellest ajast peale tegutsenud vabakutselise maalijana. Tema maalid on sageli äratuntavalt särava ja õrna värvipaletiga, detaili- ja faktuuririkkad.

Rubriigid
oksjon2022

32. Epp Margna

32. Epp Margna

Ladvad lindudele
2021. Akrüül lõuendil. 100 × 120
Alghind: 700

Töö seeriast „Lauluga päritud lood” „Lähme lehti lepikule, kuldaluuda kuusikule, vaskivitsa varikule. Murra ossa näiu noori, murra ossa, kakka katski, ära tiiru tipukesta, ega laasi ladvakesta.

Jäta latva käo laulda, tippu tedre ukerta, kägu ei kuugu kivile, lind ei laula lakel maal.”

Epp Margna (s 1965) on vabakutseline kunstnik, kes on lõpetanud Tartu Kunstikooli ja teinud näituseid alates 1994. aastast. Lisaks on ta illustreerinud rohkelt raamatuid.

Rubriigid
oksjon2022

33. Anu Muiste

33. Anu Muiste

Naiivne käsi
2020. Akrüül ja õli lõuendil. 120 × 120
Alghind: 700

Sürrealismi kalduv maal, kus sinisest pluusivarrukast ei tule ootuspäraselt välja inimkäsi, vaid rohetriibulised väädid, mis on enda ligi meelitanud roosakarva linnud ja malbelt hallid loomad.

Anu Muiste (s 1984) on õppinud Tallinna Ülikooli psühholoogia instituudis ning tal on sotsiaalteaduse magistrikraad. Tema uurimisvaldkonda kuuluvad inimese ja ühiskonna vahelised suhted ning psühholoogia. Peamiselt töötab ta maali-, heli- ja videomeediumiga.

Rubriigid
oksjon2022

34. Anni Mets

34. Anni Mets

Suveniir siniselt planeedilt
2021. Õli ja assamblaaž lõuendil. 119 × 80 × 9
Alghind: 750

Ulmeline stseen tulevikust, kus kosmoseülikonda kandev naisterahvas hoiab suveniirina sõrmede vahel hävituslennuki mudelit. Või on see siiski täiemõõduline lennumasin? Ja mis on saanud sinisest planeedist? Teos oli väljas ka viimasel Tartu kunsti aastanäitusel.

Anni Mets (s 1992) õpib Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonnas. Teostas muuhulgas ka maalid Tommy Cashi Kumus toimunud ühisnäitusele Rick Owensiga.

Rubriigid
oksjon2022

35. Heleliis Hõim

35. Heleliis Hõim

Luumen
2021. Õli lõuendil. 120 × 140
Alghind: 750

Hõimu maalides on alati sees mingi füüsiliselt tunnetatav energia. Ju siis on kunstniku enda käsi selle pintslitõmmetega sinna pannud. Ka praeguse teose puhul on täiesti kindel, et pimeda toa seinal rippudes hakkavad sellesse kätketud luumenid helendama.

Heleliis Hõim (s 1987) on lõpetanud Walesi Cardiffi Kunsti- ja Disainikooli ning õpib Eesti Kunstiakadeemias. Töötab peamiselt õlimaali-, skulptuuri- ja installatsioonitehnikas.

Rubriigid
oksjon2022

36. Meiu Münt

36. Meiu Münt

Tüdruk aknal
2020. Õli lõuendil. 70 × 30
Alghind: 750

Kuigi teos on äärmiselt värviküllane, on see siiski täis igatsust ja nostalgiat. Esmapilgul ehk ei märkagi väikest tüdrukut, kikivarvul aknal, midagi oodates välja vaatamas…

Meiu Münt (s 1972) on lõpetanud Tartu Ülikooli maaliosakonna. Ta osaleb näitustel alates 1997. aastast. 2014. aastal omistati talle Ado Vabbe preemia. Tal on toimunud Tartu Kunstimajas isikunäitused aastatel 2011, 2014 ja 2019 ning 2020 ilmus tema loomingut kokkuvõttev raamat „Must ja punane”.

Rubriigid
oksjon2022

37. Eike Eplik

37. Eike Eplik

Suur mamma
2021. Osaliselt glasuuritud keraamika. 59 × 40 × 38
Alghind: 800

Suur mamma saab olema absoluutselt iga ruumi kõige pilkupüüdvam ja kõneainet pakkuvam objekt. Pole täpselt aru saada, kas ta on siia saabunud mõnelt teiselt planeedilt või on arenenud apokalüptilise katastroofi järel, kuid teatud hetkedel liigutab ta vaevumärgatavalt oma jalgu ning maigutab suud. Teos oli osa Epliku mullusest isikunäitusest Tartu Kunstimuuseumis.

Eike Eplik (s 1982) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri. Ta on üks ajavahemikul 2021–2023 kunstnikupalka saavaid autoreid. Eelmisel aastal ilmus tema senist loomingut tutvustav trükis ning toimus isikunäitus Tartu Kunstimuuseumis, mille eest oli teos looja kategoorias nomineeritud Tartu kultuurikandja tiitlile.

Rubriigid
oksjon2022

38. Kadri Toom

38. Kadri Toom

Nägemisviise perifeeriast. Väimela järve peegeldus
2022. Tsüanotüüpia, monotüüpia ja siiditrükk paberil. Paberi ⌀ 68
Alghind: 800

Oma värvilises graafikas kombineerib Toom väga erinevaid graafikatehnikaid. Tema trükitud lehed on alati äärmiselt intensiivsetes värvides ning sageli pole need nelinurkse kujuga. Pealkiri ei maini, kas antud juhul peegeldab Väimela Mäejärv või Alajärv. Teos oli väljas kunstniku TYPAs toimunud näitusel. Kannab trükinumbrit 1/1.

Kadri Toom (s 1984) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute osakonna ning Eesti Kunstiakadeemia graafika magistrantuuri. 2008. aastast on ta õpetanud erinevaid kursuseid Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Hiljuti nimetas Eesti Vabagraafikute Ühendus Toomi 2021. aasta graafikuks.

Rubriigid
oksjon2022

39. Margus Kontus

39. Margus Kontus

Kohtumine kvantvahuga
2021. Akrüül lõuendil. 150 × 150
Alghind: 888

Maal kujutab inimese kohtumist nähtamatuga. Praeguseni on kvantvahu otsingud läbi kukkunud, eelkõige otsitava maailma väiksuse tõttu, aga kunstnik on selle loonud ja asetanud inimesega vastamisi.

Margus Kontus (s 1987) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti õppekava (MA 2020). Tema loomingut iseloomustab magnetismi mõtestamine läbi kunsti. Kontuse teosed on justkui pisikesed meditatsioonid, mis otsivad seoseid nähtava ja nähtamatu maailma vahel. Aastast 2020 kuulub ta kunstirühmitusse DARKovSKY.

Rubriigid
oksjon2022

40. Al Paldrok

40. Al Paldrok

Kolm lõvi
2015. Eksperimentaalne offset litograafia alumiiniumkomposiidil.
63 × 90
Alghind: 900

Eesti vapilt tuttavateks kolmeks lõviks on seekord kehastunud Al Paldrok, Peeter Allik ja Meeland Sepp. Idee performatiivseks lavastuseks pärineb Allikult, kes Imatra mahajäetud vaimuhaiglas Non Grata totaalses performatiivses keskkonnas „ASYLUM” lõikas patsientide all aastaid olnud poroloonmadratsitest välja Eesti vapi. Fotot katavad skeemid Eesti ajaloo murrangulistest sündmustest ajaloo algusest kuni tänapäevani.

Al Paldrok (s 1969), kes kunstnikuna on tuntud ka nime Anonymous Boh all, on õppinud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri. Koos Reiu Tüüriga asutas ta 1998. aastal Pärnus Academia Non Grata. Ta on korraldanud linnas ka palju teisi kunstiprojekte ning on üks rahvusvahelise rühmituse Non Grata eestvedajaid.

Rubriigid
oksjon2022

41. Stanislav Antipov

41. Stanislav Antipov

Promenaad. 2020
2020. Õli orgaliidil. 95 × 153
Alghind: 950

Tegemist on ühtpidi väga ajatu ja teisalt läbi sinise maski väga selgelt määratletava teosega. Kajakas ja (Soomest?) saabuv laev toovad meelde Elkeni kuulsa maali. Kujutatud noortel inimestel on tulevik alles ees ja see on kahtlemata avatum kui aastakümneid tagasi. Kuigi päike loojub, loovad selle toonitud taevas ja veteväli sooja ja suvise tunde.

Stanislav Antipov (s 1976) on Udmurdimaal sündinud kunstnik, kes on hariduse omandanud nii sünnimaal kui Tallinnas. Näitustel on ta osalenud alates 1996. aastast ning ta maalid on realistlikud ja peamiselt soojades toonides.

Rubriigid
oksjon2022

42. Regina-Mareta Soonsein

42. Regina-Mareta Soonsein

Zenzu
2021. Linoolõige ja õlimaal lõuendil. 180 × 50
Alghind: 980

„Zenzu” on sensuaalne jutustus läbi voogavate kujundite. Iga vaataja võib selles leida oma loo ja oma voogavuse. Kunstnik on keskendunud joonele ning sini-punane muster loob kohati optilisi illusioone. Kuigi teos on näiliselt abstraktne, on selles siiski sees mingi selgelt tajutav kehalisus.

Regina-Mareta Soonsein (s 1991) on õppinud Tartu Kunstikoolis ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Hoolimata lühikesest kunstnikuteest on tema joonel põhinevad toonitud linoollõiked äärmiselt äratuntava käekirjaga ning see on viinud ka eduka osalemiseni erinevatel oksjonitel. Ta on muuhulgas saanud Eesti Vabagraafikute Ühenduse aasta uue tulija tiitli.

Rubriigid
oksjon2022

43. Maryliis Teinfeldt-Grins

43. Maryliis Teinfeldt-Grins

Soovmaastik
2021. Tikand. 171 × 121
Alghind: 1000

Tikitud maastik viib rännakule läbi soovide ja unelmate, läbi roosade ja siniste unistuste. Kunstnik on teost luues lähtunud prantsuse ajaloolase ja filosoofi Michel de Certeau ruumiliste lugude ideest, milles kohtuvad omavahel maastik ja loojutustus. Teos on olnud väljas autori hiljutistel isikunäitustel.

Maryliis Teinfeldt-Grins (s 1993) on õppinud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas, Läti Kunstiakadeemias ning hetkel Eesti Kunstiakadeemias. Ta keskendub oma loomingus maastiku lugemise oskusele ja Kadrina murdele, viljeledes peamiselt tikandit, gobelääni ning kirjutades murdekeelset luulet.

Rubriigid
oksjon2022

44. Enn Tegova

44. Enn Tegova

Tartu
2017. Akrüül lõuendil. 89 × 116
Alghind: 1000

Tegemist on kollaažiga Tartu tuntuimatest hoonetest. Rohekassinistes toonides maalile lisab täiesti kummastava hingamise esiplaani Jaani kiriku tornikiivri peegeldav plekk. Kui see maal kuhugi kaugemale viia, on Tartu ja Emajõe hingus alati sinuga!

Enn Tegova (s 1946) on osalenud kunstnikerühmituste Visarid ja Para 89 tegevuses. Ta on õppinud lisaks Tartu Ülikooli Kunstikabinetile ka Tartu Kunstikoolis ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Tegova oli aastatel 1978–2004 Tartu Lastekunstikooli direktor.

Rubriigid
oksjon2022

45. Kiwa

45. Kiwa

Mind vaatas ühe lille silm
2017. Akrüül lõuendil. 120 × 100
Alghind: 1000

Juhan Liivi psühhedeelse luulereaga pealkirjastatud maal põhineb autori uuringutel, kuidas tekivad ajus erilised meeleseisundid, nagu unenäod, hallutsinatsioonid, ühtsusekogemused, kummitused jne. Kuna masinad imiteerivad inimesi, tekib küsimus, kuidas nemad näevad kummitusi ja kalduvad kõrvale etteantud normaalsusest. Siin tulebki mängu glitch. Tegu on teadaolevalt ainukese Kiwa lillemaaliga.

Kiwa (s 1975) on õppinud Tartu Kunstikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri. Ta on interdistsiplinaarne kunstnik ja helilooja, kelle looming on alati käinud erinevatel äärealadel. Alates 2014. a kureerib ta kirjastusplatvormi ;paranoia. Aastatel 2017–2019 oli ta üks riikliku kunstnikupalga saajaid ning tänavu nimetati Tartu 2021. aasta kultuurikandjaks aasta looja kategoorias.

Rubriigid
oksjon2022

46. Imat Suumann

46. Imat Suumann

Luunja katlamaja
2022. Õli lõuendil. 70 × 100
Alghind: 1000

Alati kui räägitakse kohast Mitte-Tartu, on selle peamiseks tunnuseks Luunja katlamaja ja sellest toidetud kasvuhoonete igavikuline kuma. Sinna ongi maandunud see emalaev, milles saabunud tulnukad kõigi tartlaste siseilma mõjutavad. Või on siis tegu tavapärase suumanliku mittekohana, mis lihtsalt on.

Imat Suumann (s 1964) on õppinud Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Suurem osa tema enam kui kolmekümnest isikunäitusest on toimunud Eestis ning peamiselt Tartus. Neist olulisimaks võib pidada 2014. aasta juubelinäitust Tartu Kunstimajas, mille eest pärjati ta ka Tartu

Kultuurikandja aunimetusega teose looja kategoorias. Teiste tunnustuste hulgas on talle määratud Ado Vabbe preemia.

Rubriigid
oksjon2022

47. Alar Tuul

47. Alar Tuul

Spläsh1
2021. Õli lõuendil. 100 × 100
Alghind: 1175

Nii pealkirjalt kui motiivilt meenutab Tuule töö David Hockney ikoonilist maali „The Splash”, kuid antud juhul on tegevus toodud California basseini äärest kodusele Läänemerele. Ruhnu vahet sõitva Runö pardale tõstetud stseen on aga samavõrd kummastav, kuna vaatajale jääb eelnenud sündmus teadmatuks. Kas suvepäev on ikka veel pilvitu või on toimunud midagi traagilist?

Alar Tuul (s 1982) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning oli viimane Tartu Ülikooli maaliosakonna magistriõppe lõpetaja. Hiljuti on tema loomingusse tehnoloogia kõrvale ilmunud popilikud elemendid. 2020. aastal ilmus tema loomingut kokku võttev raamat ning mullu toimus tal Tartu Kunstimajas ühisnäitus koos Mirjam Hinniga.

Rubriigid
oksjon2022

48. Maria Sidljarevitš

48. Maria Sidljarevitš

Busy Living
2022. Akrüül ja segatehnika lõuendil. 80 × 120
Alghind: 1200

Kunstniku sõnutsi on maal inspireeritud elu hoovustest, selle igavesest ringkäigust, tõusust ja mõõnast. Maaliruum on tihedalt täidetud, tühjusele kohta ei ole. Näeme värvikirevat seltskonda roosaka päikese alla tegutsemas. Kõikjal on silmad ja miski ei jää märkamatuks.

Maria Sidljarevitš (s 1982) on saanud Eesti Kunstiakadeemiast maalimises nii bakalaureuse- kui magistrikraadi. Aastatel 2015–2018 oli ta Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse esinaine. Tema teosed on värvi- ja fantaasiaküllaselt mängulised.

Rubriigid
oksjon2022

49. Mirjam Hinn

49. Mirjam Hinn

Anonüümne mateeria VII
2021. Akrüül lõuendil. 150 × 130
Alghind: 1200

Hinn on aastate jooksul viinud oma abstraktsionismi täieliku perfektsuseni. Antud juhul on ta asendanud oma tavapärase värviüleminekuga tausta poolläbipaistva tekstiiliga, mistõttu on teos pigem assamblaaž kui maal. Kuid tema pintslitõmbe tunnetus on niivõrd täiuslik, et tühjad pinnad panevad meid seda veelgi enam nautima.

Mirjam Hinn (s 1990) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli (BA) ja Tartu Ülikooli maaliosakonna (MA). Oma loomingus on ta liikunud figuraalkompositsioonidelt üha abstraktsemate teoste suunas. 2019. aastal sai ta AkzoNobeli kunstipreemia. Samal aastal toimus tal isikunäitus Tartu Kunstimuuseumis ja mullu koos Alar Tuulega Tartu Kunstimaja suures saalis.

Rubriigid
oksjon2022

50. Helle Vahersalu

50. Helle Vahersalu

Nurgeline seisund
1992. Õli lõuendil. 100 × 120
Alghind: 1500

Vahersalu on üks Eesti järjekindlamaid abstraktsioniste, kellel enamasti küll on maalidesse sisse hiilinud üksikuid reaalse maailma elemente. Ka antud teosel näib olevat aimatav ruumi olemasolu, kuid kompositsioon on siiski vaadeldav täieliku abstraktsioonina. Tegu on tema senini vanima Tartu Kunstioksjonil osalenud teosega.

Helle-Reet Vahersalu-Paris (s 1939) sai hariduse Tartu Kunstikoolis ja Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis. Peale lõpetamist tuli ta tagasi Tartusse ning õpetas maali ja kompositsiooni erinevates kunstiõppeasutustes. Vahersalul on olnud üle veerandsaja isikunäituse. 2019. aastal ilmus kunstniku loomingut kokkuvõttev raamat „Helle Vahersalu. Lumi, rooste, värv”.