1. Miina Vilo
Õrnatiivaline
2024. Kuivnõel, monotüüpia paberil. 31 x 26 (50 × 43 raamiga). Tiraaž: 1/1
Alghind: 1
Liblikas on kaunis putukas. Oma imepärase muundumisega on ta transformatsiooni ja taassünni sümbol. Õrn, kuid väga väljendusrikas teos haarab vaataja endasse ja laseb tunda samasugust vabadust nagu liblikalend.
Miina Vilo (s 1995) on julge lähenemisega noor eesti kunstnik, kes loob sümbolistlikke ja väikese naivismivimkaga sürrealistlikke kunstiteoseid. 2021. aastal astus õppima Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonda. Samal aastal alustas ka näitusetegevust. Eelmisel Tartu Kunstioksjonil tegi Vilo teos suurima tõusu.
2. Talia
Hamsa
2023. Akrüül puidul. 36 × 36
Alghind: 1
Talia teosed on äratuntavalt rõõmsameelsed ja värvilised. Puhtad toonid ja abstraktsed kujundid lasevad vaataja kujutlusvõimel lennata. Maal on ruumiline ning muutub vastavalt sellele, mis nurga alt seda vaadelda. Tõeline mustkunstitrikk.
Talia (s 1989) on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonna. Tal on toimunud mitmeid isiku- ja ühisnäituseid, kus ta on maalide kõrval näidanud ka installatsioone.
3. Kuraditosin
Laetud
2024. Filmivineer, käsifrees, värvimarkerid. 80 × 30
Alghind: 10
Tartu linna vallutanud tänavakunstnik Kuraditosin kujutab enamasti oma teostel naivistlikult lapselikke joonistusi ja portreesid. Oksjonitööl näeme sõjavarustuses poissi, kelle sirge rüht ja iseteadlik olek lisab kindlust sellesse ebakindlasse maailma. Võib-olla midagi “Peeter Paanist” või Goldingu “Kärbeste Jumalast”.
Kuraditosin on salapärane autor, kelle kohta pole mitte midagi teada. Mõnikord on teosed allkirjastatud KRD12.
4. Toomas Kuusing
Pekingi paleekoerad
2024. Linoollõige paberil. 45 × 40 (66 × 59,5 raamiga).
Tiraaž: 12/50
Alghind: 100
Kuusingu tööd on alati fantaasiarikkad, mõtlemapanevad ning tihtipeale ühiskonnakriitilised. Vapil on lõvid asendunud Pekingi paleekoertega. Miks küll? Kas kunstnik vihjab muutustele Eesti riigijuhtimises või on lihtsalt nunnumeetri põhja keeranud? Teos kuulub sarja “Harilikud maailmad”.
Toomas Kuusing (s 1976) on õppinud Pärnus Academia Gratas ja Eesti Kunstiakadeemias. Tema vahest suurimaks mõjutajaks on olnud esmakordne kokkupuude Peeter Alliku graafiliste lehtedega, mille järel ta otsustas ka ise kätt proovida. Nüüdseks on ta nii tõeline linoollõike meister kui ka tunnustatud maalija. Tema teosed on täis läbi kõverpeegli nähtud elu ning fellinilikult absurdseid situatsioone.
5. Viktoria Berezina
Unistuse puudutus
2024. Digitaalne kollaaž akvarellipaberil. 64 × 49 (67 × 52 raamiga). Tiraaž: 1/25
Alghind: 100
Kunstnik kujutab inimese teekonda ja püüdlust ideaalide ja eesmärkide poole, kuid teekond tippu on takistusterohke: mäge ümbritsev okaskroon tuletab meelde kannatusi, katsumusi ja valu, mis on unistuse poole pürgimise lahutamatu osa. Kuid just need kannatused annavad elule tähenduse ja muudavad selle väärtuslikuks.
Viktoria Berezina (s 1994) on Ukrainast pärit vabakutseline kunstnik, graafiline disainer ning näituste kuraator ja korraldaja, kes alates oktoobrist 2022 elab Tartus. Lisaks ka kunstifestivali “MYCELIUM” kaasasutaja ja korraldaja. Ta kasutab kollaaži, digitaalset kollaaži, graafikat ja segatehnikaid. Tema tööde keskmes on unikaalne kollaažimaailm, mis kajastab inimese ja looduse seost, üksindust, enesesse sukeldumist ning sündmuste peegeldamist.
6. Pille Tammela
Abstraktne I
2024. Õli lõuendil. 40 × 40 (45 × 45 raamiga)
Alghind: 250
Tammelale mõeldes meenuvad väikeseid muinasjututrolle kujutavad maalid, kuid antud juhul on ta teinud valiku abstraktsionismi kasuks. Dünaamiline värvidemäng loob kujutlusi vaataja silmades, pakkudes ehk vabadust ise midagi leida selles mõtetest tiines maailmas.
Pille Tammela (s 1971) on kunsti õppinud Tartu Kunstikoolis, Põhja-Norra Heimly rahvaülikoolis, Põhjamaade kunstikursustel ning lõpetanud 1998. aastal Tartu Ülikooli maaliosakonna. Tema looming asub kuskil reaalsuse ja ebareaalsuse piiri peal.
7. Taavi Oolberg
Taikonaudid jõuavad Puhtale Maale
2019-2020. Akrüül, õli, kohtlakk lõuendil. 120 × 150
Alghind: 250
Fantaasiaküllases teoses toimub tegevus kusagil kauges tulevikus, Maal, kus maasikad on suuremad kui inimesed, voolavad šokolaadijõed ja maiustused on igal pool. Kas ka sul on Puhtast Maast selline ettekujutus?
Taavi Oolberg (s 1983) on õppinud Tallinna Sidekoolis arvutigraafikat ning Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia- ja reklaamikunsti. Alates 2004. aastast on ta töötanud graafilise disainerina ja astus viimati Kunstimajas isikunäitusega üles 2019. aastal.
8. Liis Tedre
Linna paunad
2024. Tsüanotüüpia, kõrgtrükk paberil. 48 × 48 (58 × 58 raamiga). Tiraaž: AP, 1/1
Alghind: 300
Kargetes ja põhjamaiselt rahulikes toonides graafiline leht käsitleb linna kui mitmekihilist ruumilist organismi, mida linn oma rakustruktuuriga sisimas ju kindlasti on. Ainutõmmist täiendab erikujuline paspartuu ja käsitsi toonitud raam.
Liis Tedre (s 1976) lõpetas 2022. aastal Eesti Kunstiakadeemias vabade kunstide teaduskonnas bakalaureuseõppe graafika erialal. Täiendanud end Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Dedalo Arte Contemporanea’s Itaalias. Kunstnikuna hindab kõrgelt graafikapaberi käeshoidmise tunnet ‒ selle reljeefsust, struktuuri ja tundlikkust. Ta loob nii tasapinnalist traditsioonilisemat graafikat kui ka mängulisust ja ettearvamatusi pakkuvate uute autoritehnikatega teoseid.
9. Helen Bunder
Igatsus
2022. Akrüül lõuendil. 90 × 90
Alghind: 300
Maal räägib igatsusest. Kuid igatsuse vastu ei saa midagi teha, ilma et ohustaksid seda, mis juba olemas on. See on igatsus ja nostalgia, mis on ühtaegu armastav ja kurb, aga ometi positiivne. Eks ole?
Helen Bunder (s 1991) lõpetas 2011. aastal Tartu Kunstikooli kujundusgraafika erialal ning 2014. aastal Tartu Ülikooli maalikunsti erialal. 2016. aastal omandas ta Tartu Ülikoolis magistrikraadi kunsti, käsitöö ja kodunduse õpetaja erialal. Alates 2016. aastast töötab Tartu Kunstikoolis.
10. Takinada
Vaikne põgenemine
2023. Akvarell paberil. 76 × 56 (95 × 65 raamiga)
Alghind: 310
Meisterlikkus akvarellitehnikas on selja tagant kujutatud naine, kelle kleidi vahelt paljastub tätoveering. Vaatenurga valik on mõneti huvitav, kuna autor on tuntud tugeva portretistina. Teos oli esmakordselt väljas Eesti Akvarellistide Ühenduse aastanäitusel “Looduse kajad” Türi Kultuurikeskuses.
Takinada (s 1980) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias tekstiili ja moekunsti ning graafikat. Oma figuurikeskses loomingus kasutab peamiselt pliiatsit ja akvarelli.
11. Silja Truus
Rõõmubakter II
2024. Klaaskiud, epoksiidvaik, aerosoolvärv. 65 × 44 × 51
Alghind: 350
“Rõõmubakterid” on inspireeritud mullas elavatest bakteritest Mycobacterium vaccae, mis imetaja organismi sattudes vähendavad stressist põhjustatud negatiivseid mõjusid ning sarnaselt antidepressantidega suurendavad serotoniini hulka ajus. See bakter on üks põhjusi, miks meie vaimsele tervisele on kasulik aias töötada või metsas matkata.
Silja Truus (s 1980) on eesti skulptor ja galerist, kelle looming keskendub inimpsüühika süvakihtide ja eksistentsiaalsete teemade uurimisele. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis psühholoogiat ning omandanud kunsti-, skulptuuri- ja meediahariduse Londonis. Aastatel 2009–2017 osales Truus Ühendkuningriigis mitmetel näitustel, kus esitles oma skulptuure ja installatsioone. 2018. aastal naasis ta Eestisse, kus on jätkanud aktiivset kunstnikutegevust.
12. Eva Labotkin
Nimeta (Uks)
2020. Trükk Hahnemühle Satin paberil, alumiiniumpomposiit, metallraam. 70 × 50 (75 × 50 raamiga). Tiraaž: 1/5 + 2 AP
Alghind: 350
Kujuteldavad ja tõelised mälestused majast, mis kunagi oli baltisaksa mõisahoone, vahepeal nõukaaegne haigla ja nüüd tippklassi butiikhotell. Korraga on teoses olemas nii kohalolu kui puudumine. Teos kuulub seeriasse “Koridori lõpus oli peegel”, mida esitleti 2020. aastal samanimelisel näitusel Positiivi galeriis.
Eva Labotkin (s 1982) on õppinud Tartu Ülikoolis maalikunsti ja Eesti Kunstiakadeemias interdistsiplinaarseid kunste ning keskendub viimasel ajal eelkõige fotograafiale.
13. Vahram Muradyan
Mulle meeldib selle tunne ja sulle võiks ka
2024. Akrüül lõuendil. 50 × 50
Alghind: 400
2024. aasta isikunäitusel Tartu Kunstimajas esitles Muradyan erinevates tehnikates visandlikke teoseid, milles ta erinevaid amorfseid vorme tasakaalu ladus. Osadel teostel olid taolised ümarad kogumikud kivide sarnased, teistel meenutasid sõrmeotsi. Antud juhul võiks uskuda, et näeme midagi magusat ja positiivset. Tuleb vaid aru saada, mida.
Vahram Muradyan (s 1983) on Armeeniast pärit Tartus elav illustraator ja graafik. Ta on teinud illustratsioone nii paljudele juhtivatele väljaannetele maailmas (Financial Times, The New York Times, The Washington Post, Wired) kui ka Eesti kultuuriajakirjandusele (Sirp, Müürileht). Tartu Kaubamaja katusel asub Muradyani ja Sveta Bogomolova hiiglaslik maaling „Linnamets”, mis on nähtav ainult õhust.
14. Heikki Leis
There Is a Light That Never Goes Out
2024. Grafiit paberil. Diagonaal 70 cm (88 × 88 raamiga)
Alghind: 400
Leisile omases hüperrealistlikus laadis joonistus kujutab puude vahelt paistva valguse kuma. Pealkiri ütleb meile, et tegu on mitte kunagi kustuva valgusega, kuid hoolimata sellest ei ole teada, mis täpselt on selle allikaks. Parimad kunstiteosed jätavadki sellise mõistatamise vaataja hooleks.
Heikki Leis (s 1973) on lõpetanud Tartu Kunstikooli ning tegutseb alates aastast 2000 vabakutselise kunstnikuna. Ta on peamiselt tuntud oma hüperrealistlike joonistustega, kuid on ka avaldanud kaks autori fotosid koondavat raamatut. 2019. aastal tunnustati teda Ado Vabbe preemiaga ja mullu toimus tal vaatajate poolt aasta parimaks nimetatud isikunäitus Tartu Kunstimajas.
15. Mari Frühling
Jagatud ruum nr. 4
2024. Õli lõuendil. 90 × 60
Alghind: 480
Naine ja kana ning nende ühine jagatud ruum, kuhu mõlemad peavad tingimusteta ära mahtuma. Kaks Teist ja kõrvale lükatut. Tundub, et ruumi jääb aga väheseks ja mõlemad peavad tegema järeleandmisi. Töö on sarjast “Jagatud ruum” ja oli üleval samanimelisel isikunäitusel.
Mari Frühling (s 1984) õpib Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas maalikunsti erialal. 2024. aastal pälvis ta Hotell Pallas maalikunsti stipendiumi, mille raames toimus ka tema esimene isikunäitus Tartu Kunstimajas, mida publikumenu kõrval saatis ka suur müügiedu.
16. Hedi Kuhi
Siin on ruumi metsikusele
2024. Akrüül lõuendil. 81 × 65
Alghind: 500
Hedi Kuhi olustikumaal on talle omaselt värviküllane ja hoolikalt valitud nurga alt maalitud. Kunstnik kujutab oma kodulinna hoole ja armastusega, pannes vaatajagi igatsema seda hubasust täis tunnet, mis valdab meid koju jõudes. Samas jääb mulje, et meid ümbritseva maailma reaalsusele oleks justkui lisatud mingi täiendav kihistus.
Hedi Kuhi (s 1998) õpib Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas maalikunsti erialal. 2023. aastal pälvis ta Hotell Pallase maalikunsti stipendiumi. Kuhi saab inspiratsiooni loodusest ja inimestest enda ümber. Peamiselt teeb akrüül- ja õlimaale ning söe- ja grafiidijoonistusi.
17. Helena Tääker
Loitsu murdmine
2024. Õli lõuendil. 100 × 100
Alghind: 500
Erksavärvilisel maalil näeme elevanti, kes on end vabaks murdnud ja ootab meid endaga liituma, tuletades meelde, et piiravad uskumused on vaid illusioonid. Elevandiga liitudes on ehk võimalik minna portselanipoodi hullama.
Helena Tääker (s 2000) on Pärnus töötav kunstnik, kelle praktika tõukub huvist inimkeha ja psüühika vastu. Ta on lõpetanud maali eriala bakalaureuseõppe Eesti Kunstiakadeemias. Tääkeri loomingus on olulisel kohal traditsiooniline akrüül- ja õlimaal, aga ka eksperimentaalsemad tehnikad, lõuendi piiridest väljumine ja installatsioonide loomine.
18. Regina-Mareta Soonsein
Error
2017. Linoollõige paberil. 25 × 25 (46 × 44 raamiga). Tiraaž: 8/10
Alghind: 500
Mis juhtub inimese peas, kui mõte seisab ja kõik on kokku jooksnud? See lambipirn, mis tavaliselt süttib mõtte sündides, on lihtsalt katki läinud. Mida ette võtta? Kas inimmõistus on sama lihtsalt asendatav kui lambipirn laes?
Regina-Mareta Soonsein (s 1991) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Tema joonel põhinevad toonitud linoollõiked on äärmiselt äratuntava käekirjaga ning see on viinud ka eduka osalemiseni erinevatel oksjonitel. Ta on muuhulgas saanud Eesti Vabagraafikute Ühenduse aasta uue tulija tiitli.
19. Maris Tuuling
Täiskuu Neitsis loob soodsa pinnase loominguga tegelemiseks
2024. Õli, lõuendil papil. 70 × 60 (73 × 63 raamiga)
Alghind: 600
Ajapikku on Tuulingul tekkinud täiesti äratuntav stiil. Enamasti on teostel üksikud figuurid ja teatav Karlova või Supilinna elu meenutav lõbusavärviline miljöö. Sellel teosel on figuur tavapärasest kesksem ning nii pealkiri kui kujutatud naise ilmaruumikarva kleit loovad mitmeid võimalusi selle tõlgendamiseks. Maal oli väljas viimasel Tartu kunsti aastanäitusel.
Maris Tuuling (s 1968) õppis 1990ndate alguses Konrad Mägi Ateljees kõigi viie Tartu sõpruskonna liikme käe all ning on praegustele õpilastele aeg-ajalt juhendajaks. Osaleb näitustel alates 1991. aastast. Tartu Kunsti aastanäitusel 2023 võitis Tuuling publikupreemia.
20. Timo Kähara
Head käed ehk viska 10
2025. Õli linasel lõuendil. 80 × 80 (45 kraadise nurga all), diagonaal 113
Alghind: 600
Käed. Meil kõigil on käed, kuid sageli ei pööra me neile sellist tähelepanu, nagu nad väärivad. Nendega saab teha head ja teha kurja, luua ilu või koledust; käed on tõelised hingepeeglid. Isegi plaksu saab kätega teha (nii üksi kui paarilisega). Teoorias saab plaksu lüüa ka selle maaliga.
Timo Kähara (s 1981) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia- ja reklaamikunsti. Ta on peamiselt tuntud oma hüperrealistlikke portreede poolest, milles alati on sees teatav annus (absurdset) huumorit.
21. Von Bomb
Lapsed mängivad õues
205. Stencil lõuendil. 100 × 100
Alghind: 600
Von Bomb on peaasjalikult tuntud ühiskonda ja poliitikasse kriitiliselt suhtuvate teostega. Antud juhul on vaatluse all kõiki vanusegruppe laastav digisõltuvus: näiliselt õues (liivakastis) mängivad lapsed on aga kleepunud telefonide külge ja vilkuva ilmaruumi digiahelad on nad ringijooksmise asemel ühele kohale naelutanud. Teos kuulub sarja “Bomb Era”.
Von Bomb (s 1981) on stencil-tehnikat kasutav tänavakunstnik, kes on muuhulgas õppinud Tartu Ülikoolis filosoofiat ja kultuuriteadusi. Tema 2015. aastal loodud teos „Ülemiste tüdruk” oma 1780 ruutmeetriga on Baltimaade suurim seinamaal.
22. Enn Põldroos
Üllatus
2023. Digimaal lõuendil. 105 × 60. Tiraaž 10
Alghind: 650
Renessansskunstnik Sandro Botticelli maalilt “Veenuse sünd” tuntud jumalannafiguur on Põldroosi abil jõudnud Eesti kunstilukku. 2007. aastal valminud maalil “Nemad” tungivad aga rebestunud Veenusest välja kellegi käed. Või siis tungivad nad läbi Botticelli lõuendi. Kuuluvad need kunstnikule endale? Teose digitaalsesse värskendusse on Põldroos lisanud uusi ootamatuid värve.
Enn Põldroos (s 1933) lõpetas 1958. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ning teda on alates sellest ajast järjepidevalt peetud üheks Eesti esimaalijaks. Kuigi tema stiil on aastate jooksul kõvasti muutunud, on selles alati säilinud põldroosilikud, äratuntavad elemendid. Olles täitnud muuhulgas õppejõu, Eesti Kunstnike Liidu esimehe ning poliitiku rolle, on teda maalikunstniku karjääri jooksul pärjatud kõigi olulisemate preemiatega. Praegu on avatud tema suurnäitus Kumu Kunstimuuseumis.
23. Tea Lemberpuu
Tervitame pooleliolu
2022. Õli lõuendil. 150 × 100
Alghind: 700
Maal kujutab näiliselt juhuslikku kohtumist kusagil tänaval. Valgus on kevadiselt madal ja terav. Kuigi kaks figuuri joonistuvad selgelt välja, on nende olemuses ja näotuses tajutav selge poolelijäetus. Samas on pooleliolu valmimise tunnus, täielik kohalolu peab veel ootama. Ja too ootus, tärkamine ongi see, mida me kõik igal kevadel tervitame.
Tea Lemberpuu (s 1980) lõpetas 2023. aastal Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna ja sai lõputöö eest EKA noore kunstniku preemia. Praegu õpib sama kooli magistrantuuris. Lemberpuu isikunäitused on toimunud Betti Alveri Muuseumis (2016), Promenaadiviies (2020) ja Tallinna Lennujaamas (2021) ning mullu toimus ta varasemat loomingut ümber vaatav näitus Kunstimajas.
24. Eero Ijavoinen
Lõbude aed
2022. Õli papil. 81,5 × 122 (85 × 126 raamiga)
Alghind: 700
Kui figuur Ijavoineni teostesse jõuab, on see alati tinglik ning kohandub tema loomingu geomeetrilisusega. Võib-olla tuleneb see kunstniku skulptuuriloomingust, mille puhul on peamisteks märksõnadeks “tahumatus” ja “märgilisus”. Aga kus on siin need lõbud? Kui me ka loeme keskset kujundit punapäise tegelasena Eedeni aias, on parempoolne paljuski figuurilikum kogu temast ära pööranud, aiast lahkumas. Lõbud ei kesta igavesti.
Eero Ijavoinen (s 1963) on saanud kunstihariduse Tallinna Pedagoogika Instituudis ning on ise õpetanud maali Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Ta oli ka üks festivali „Aeg. Ruum. Liikumine” eestvedajaid. Tema loomingu abstraktsuses tulevad ilmsiks ingerisoome juured.
25. Riina Varol
R’õhk III
2021. Foto komposiitplaadil. 80 × 60. Tiraaž: 4/5 + 2AP
Alghind: 720
Teos on osa Varoli mustvalgest aktiseeriast “R’ÕHK”, kus autor vaatleb kehalisi pingeaistinguid, moonutusi ja jäljendeid läbi zen-pohuismi prisma, vabastamaks nähtamatud niidid ja sidemed, mis praegust hetke ei teeni. Niitide ja keha enda nurgelisusest hoolimata (või just tänu neile) toob modelli alastus teosesse ka erootilise pingestatuse.
Riina Varol (s 1979) on õppinud fotograafiat Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Napoli Kaunite Kunstide Akadeemias. Ta on küll peamiselt tuntud moe- ja portreefoto valdkonnas, kuid teeb sageli ka kollaažilikke teoseid. Viimase aasta jooksul on just tema kavandatud bänner kaunistanud Kunstimaja fassaadi.
26. Alar Tuul
Põrgu Peipsil
2024. Õli lõuendil. 90 × 100
Alghind: 800
Kokku on saanud omapärane seltskond – Eesti mütoloogiast tuntud Suur Tõll oma arraklikus versioonis ning välismaised multifilmitegelased teiselt poolt maailma. Kuigi seostame Tõllu meie läänepoolsete saartega, toimub seekord tegevus Peipsil, mis tänasel päeval on täielik tsiviliseeritud maailma ots. Eks Tõll lubanudki meile häda korral uuesti appi tulla ning ju ta siis saabus rahvusvahelise koalitsiooni eesotsas.
Alar Tuul (s 1982) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning oli viimane Tartu Ülikooli maaliosakonna magistriõppe lõpetaja. Oma loomingus kasutab Tuul bad painting laadis lähenemist ning tööstuslikke värve. Viimasel ajal on tema loomingusse tehnoloogia kõrval ilmunud popilikud elemendid.
27. Rauno Thomas Moss
New York Blue
2024. Akrüül lõuendil. 120 × 110
Alghind: 800
Mossi abstraktne sinistes toonides maal laseb aimata New Yorki kõrghoonete sihvakaid siluette ning meenutab samas eri toonides paberitükkidest kokku kleebitud kollaaži. Kujuteldava suurlinna müra on aga on asendunud talviselt külmade toonide jäise vaikusega, mis mõjub oma geomeetrilisuses rahustavalt ja lummavalt.
Rauno Thomas Moss (s 1977) on eesti maalikunstnik ja graafiline disainer. Ta õppis maalikunsti Tartu Ülikooli maaliosakonnas ning on omandanud ka semiootika ja kulturoloogia eriala. Hiljem on Moss õpetanud erinevaid aineid nii Tartu Ülikoolis kui Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Viimasel ajal on figuraalsus tema loomingus asendunud abstraktsusega.
28. Kairo
Naine rohelise kimbuga
2024. Akrüül lõuendil. 90 × 90
Alghind: 900
Tartu tänavakunstnik Kairo on tuntud oma naivistlike ja värviliste tööde poolest. Maalil näeme rohelise kimbu taha peitunud naist, pilk kaugusesse suunatud. Maal oli eksponeeritud kunstniku viimasel Haki galeriis toimunud isikunäitusel “Linnanaivisti majamuuseum”. Monokromaatilise kimbu kokkupanemine on juba iseenesest suur kunst.
Kairo (s 1986) on iseõppija, kes peab oma kunstnikutee alguseks 2009. aastat. Paralleelselt lõuendile maalimisega on ta tegutsenud ka tänavatel. Kunstnikuna kasutab ta enese kohta meelsasti terminit naivist, kirjeldamaks loomingu värvikirevust, detailirohkust ja teatavat ükskõiksust anatoomia, ruumi ja muu sellise realistliku kujutamise suhtes.
29. Danel Ülper
Mälestus kinost
2023. Õli lõuendil. 90 × 90
Alghind: 900
Nostalgiahõnguline realistlikus stiilis maal viib vaataja mälestuste radadele, mis on täis õhtu sumedust ja salapärast valgust. See kino asus kunagi Valgas, kuid praegu ei näidata seal ammu enam filme. Talveõhtusse toob poisi jaoks kino kõrval erilist elevust aga uhiuus auto. Kui vaid vanaisa natuke sammu aeglustaks ja laseks imeasja rahulikult vaadata. Teos oli väljas 2023. aasta Tartu kunsti aastanäitusel.
Danel Ülper (s 1998) on õppinud Tartu Lastekunstikoolis ja Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Ta kunst on enamasti inspireeritud aegadetagustest pintslitõmmetest ning maalides valitseb väga selgesti tajutav rahu. Augustis toimub Kunstimajas ta isikunäitus.
30. Erik Teemägi
Ketikoer
2024. Roostevaba teras. 45 × 19 × 58
Alghind: 990
Materjaliks roostevaba ja lakitud metallkett, mis on täiesti mitteketilikult ühte konkreetsesse asendisse keevitatud. Ketikoer tähistab tavaliselt kuulekat abilist, kes kaljukindlalt oma kohal maja valvab. Kui võetakse vastu uus loomakaitseseadus, saab koerte ketis pidamisest möödanik. Samas on juba praegu küsitav, millist rolli võiks ketis olev taksikoer üleüldse omada.
Erik Teemägi (s 1971) on lõpetanud 1994. aastal Eesti Kunstiakadeemia skulptorina. Kuigi ta on pikalt töötanud eelkõige disainerina, on ta just viimastel Tartu kunsti aastanäitustel osalenud väga vaimukate teostega, mis leiavad käsitletavale teemale alati huvitava lähenemise.
31. Stencibility Festival
Släp! kleepsubuss
2024. Kleepsukollaaž. 66 × 86 (83 × 103 raamiga)
Alghind: 1000
See on tükike Släp! kleepsunäitusest, mis eemaldati bussi pealt hooldustööde käigus. Pärit on ta vasakpoolse külje tagumise ratta juurest ja on rännanud aasta otsa bussi küljes mööda Tartut. Tegemist on unikaalse teosega, ühtegi nii suurt tükki kleepsubussilt eemaldada pole enam võimalik.
Tartu linn tunnustas Släp! kleepsubussi 2023. aasta uustulnuka aunimetusega ning ürituse üks eestvedaja Sirla sai muuhulgas ka selle bussi eest 2024. aasta Ado Vabbe preemia. Kunstnike hulka kuuluvad: Pidžin, Obey, Ocky Pop, Real Mistake, Edward von Lõngus, Kõrvik, Knives, MTN, Ojo Teve, Mr. Popcorn, Chulo, Sticker Soup ja paljud paljud teised.
32. Margus Kontus
Taavet
2025. Akrüül lõuendil. 150 × 150
Alghind: 1000
Teos on hommage Michelangelo kuulsale samanimelisele skulptuurile. See on üks tuntumaid renessansi ajal loodud skulptuure, mis kujutab kangelast enne tema lahingut Koljatiga. Tema ilme peegeldab kindlustunnet ja otsustavust ning ta sümboliseerib julguse, iseseisvuse ja vabaduse kaitsmist.
Margus Kontus (s 1987) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti õppekava (MA 2020). Tema loomingut iseloomustab magnetismi mõtestamine läbi kunsti. Kontuse teosed on justkui pisikesed meditatsioonid, mis otsivad seoseid nähtava ja nähtamatu maailma vahel.
33. Alo Valge
Surprise!
2025. Õli lõuendil. 140 × 100
Alghind: 1000
Raske-tankitõrjegranaadiheitja Carl-Gustav on Rootsi päritolu vintraudne 84 mm tagasilöögita mitmeotstarbeline tankitõrjerelv, mida saab kasutada ka lahinguvälja valgustamiseks, suitsukatte tekitamiseks, vaenlase jalaväe ja kaitserajatiste hävitamiseks. Antud juhul pärineb see eeldatavasti üllatusmunade arsenalist.
Alo Valge (s 1991) on lõpetanud Tartu Ülikooli maalikunsti bakalaureuseõppe ning Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti magistriõppe. Lisaks on ta end täiendanud Mainzi Ülikoolis Saksamaal. Kunstnik on osalenud mitmetel grupinäitustel nii Eestis kui Saksamaal. Tema teosed asuvad mitme Euroopa riigi erinevates erakogudes.
34. Meiu Münt
Kojuminek
2024. Õli lõuendil. 70 × 60
Alghind: 1000
Mälestus kahest tüdrukust ja valgest kitsekesest, kes tulevad suveõhtul heinamaalt koju. Maal on siiani kunstniku jaoks kõige kollasemas koloriidis teostatud töö ja seega üsna ainulaadne kogu tema loomingus.
Meiu Münt (s 1972) on lõpetanud Tartu Ülikooli maaliosakonna. Ta osaleb näitustel alates 1997. aastast. 2014. aastal omistati talle Ado Vabbe preemia ning 2020 ilmus tema loomingut kokkuvõttev raamat „Must ja punane”. Pärast oksjonit toimub monumentaalgaleriis tema isikunäitus.
35. Liisi Örd
Kontrastid. Raba
2024. Õli lõuendil. 50 × 60 (55 × 65 raamiga)
Alghind: 1000
Ördi jõuliselt pastoosne, kohati abstraktsena mõjuv maal kujutab sügisese raba värvidemängu. Tumesinine taevas annab aimu peatselt saabuvast talvest, kuid kirevate puude peegeldused rabajärvel ei lase mõtteid veel pimedasse aeg langeda.
Liisi Örd (s 1984) on omandanud Tartu Ülikooli maaliosakonnast nii bakalaureuse- kui magistrikraadi. Tema osaliselt abstraktsusse kalduvad loodusvaated on maalitud paksu värviga ja on ülimalt nüansirikkad.
36. Maryliis Teinfeldt-Grins
Grado II
2023. Rüiuvaip. 89 × 137
Alghind: 1000
Teos valmis Itaalias ning pealkiri viitab Aadria mere põhjakaldal Trieste lähedal asuvale linnakesele. See kuulub autori uude seeriasse “Paradiisiaed, paradiisiaeg”. Teos on varem olnud väljas kunstniku isikunäitusel “Suuremjault mälästustes” Vana-Võromaa Kultuurikojas.
Maryliis Teinfeldt-Grins (s 1993) on õppinud tekstiilikunsti Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Läti Kunstiakadeemias ning kaasaegset kunsti Eesti Kunstiakadeemias. Ta keskendub oma loomingus maastiku lugemisoskusele ja Kadrina murdele, viljeledes peamiselt tikandit, gobelääni ning kirjutades murdekeelset luulet.
37. Anna Kõuhkna
Metsavaimudega
2024. Õli lõuendil. 100 × 110
Alghind: 1000
Teos on valminud eelmise aasta suvel ning on inspireeritud kunstniku elumuutusest: kolimisest linnast maale elama. See väljendab teatud uut intensiivsust ning suhet loodusega. Eestlased olla metsarahvas, mistõttu võiks antud maal pakkuda äratundmisrõõmu igale loodusearmastajale.
Anna Kõuhkna (s 1994) on omandanud Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli ühisõppekaval kunstihariduse magistrikraadi ning eelnevalt õppinud Balti Filmi ja Meedia Kooli kunstiosakonnas (BA) ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis.
38. Martti Ruus
Kodustatud koht kosmoses
2023. Õli lõuendil. 100 × 120
Alghind: 1010
Kuigi esmapilgul näib, et tegu on mõne koduse vaatega kusagilt Eestimaalt, hakkab peagi tunduma, et pigem toimub tegevus siiski mõnes kaugemas galaktikas, mille kunstnik on endale unenägudes ära kodustanud. Samas on sellisel juhul tegu tõesti kadestamisväärselt hea valikuga, sest oma lõputus värvipalangus ja nüansirohkuses võib seda vaadet paremal paistva figuuri kombel imetlema jäädagi.
Martti Ruus (s 1968) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja sisekujundust. Maalikunstiga hakkas ta lähemalt tegelema 2011. aastal Konrad Mägi Ateljees. Ta loomingus on domineerinud maastikud, kuid need on liikunud üha enam abstraktsiooni suunas. Ruus oli viimase Tartu kunsti aastanäituse kujundaja.
39. Kristina Viin
Päevavalgus
2024. Õli lõuendil. 120 x 80
Alghind: 1200
Sürrealistliku alatooniga maal naisest, kes on justkui metsast võrsunud – keha katmas samblavaip, kaunistuseks sinitaevas valgete pilvepatjadega, päikeseratas otsa ees. Kaunis nõiduslik olevus Eestimaa müstilistest metsadest.
Kristina Viin (s 1985) on eesti kunstnik, illustraator ja luuletaja. Ta kuulub Tartuga seotud naiskunstnike rühmitusse Delegatsioon K. Viin on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptorina ning õppinud Tartu Ülikoolis usuteadust.
40. Jan Tammik
Sidrunivein
2024. Õli lõuendil. 80 × 80 (95 × 95 raamiga)
Alghind: 1200
Tammiku maalid järgivad klassikalist vaikelutraditsiooni ning meenutavad igati Madalmaade eeskujusid. Samas on neis esikohal naudisklev pillavus ning viited kaduvikule on vaid ähmaselt aimatavad. Põhjamaale iseloomulikult peitub küllus mahlastes lõunamaa viljades, kuigi oma koha leiavad ka koduaia sõstrad.
Jan Tammik (s 1970) omandas kunstihariduse Tartu Kunstikoolis. On osalenud paljudel näitustel lisaks Eestile ka Soomes, Rootsis, Saksamaal ja Prantsusmaal. Tema töid on paljudes muuseumide ja erakollektsioonides.
41. Kiwa
Shemalevich
2024. Akrüül lõuendil. 100 × 80
Alghind: 1300
Pealkiri viitab sellele, et korraga on tegu nii sugu vahetanud nõia kui naissoost Malevitšiga. Haldjakõrvadega õbluke neidis on kas vabatahtlikult või vussi läinud loitsu tulemusena sattunud suprematistlikusse geomeetriamaailma, mis näib vaevu koos püsivat. Reaalsuse nihestusi saadavad anatoomilised nihestused.
Kiwa (s 1975) on õppinud Tartu Kunstikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri. Ta on interdistsiplinaarne kunstnik ja helilooja, kelle looming on alati käinud erinevatel äärealadel. Alates 2014. a kureerib ta kirjastusplatvormi ;paranoia. Aastatel 2017–2019 oli ta üks riikliku kunstnikupalga saajaid.
42. Mirjam Hinn
Tuultest tõusnud
2025. Akrüül lõuendil. 150 × 120
Alghind: 1400
Hinn soovib igal oma maalil justkui esitleda võimalikult erinevaid mooduseid pindade katmiseks. Ka siin näeme mäslevais lainetes nii ühtlaseid üleminekuid, voogavaid tõmbeid kui sakilist säbru, mida kõike domineerib looklev ühetooniline välgusähvatus. Meisterliku teostuse teeb eriti nauditavaks iga sammu ülim täpsus.
Mirjam Hinn (s 1990) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli (BA) ja Tartu Ülikooli maaliosakonna (MA). Oma loomingus on ta liikunud figuraalkompositsioonidelt üha abstraktsemate teoste suunas. 2019. aastal sai ta AkzoNobeli kunstipreemia. Mullu ilmus tema senist loomingut kokkuvõttev raamat.
43. Saskia Järve
Päikesekummardajad 0.00001
2024. Õli lõuendil. 65 × 115
Alghind: 1400
Näiliselt tuumaseene pimestavas valguskumas päevitavad sõbrannad, kellelt on põletatud iga iseloomulik detail. Sageli me ei suudagi mõista oma individuaalsuse väärtust ning soovime vaid vastata mingitele kirjutatud ja kirjutamata nõuetele. Teos on osa maaliinstallaatsioonist “Päikesekummardajad”.
Saskia Järve (s 1979) elab ja töötab Tallinnas. 2009. aastal omandas ta Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti magistrikraadi. Oma töid on ta eksponeerinud alates 2005. aastast Eestis, Inglismaal, Itaalias, Saksamaal, Soomes, Kanadas, Venemaal, Leedus ja Lätis.
44. Markus Kasemaa
Sinise hantliga 1=4
2024. Õli lõuendil. 80 × 80
Alghind: 1400
Pikka aega koosnes Kasemaa looming üksikutest suurtest figuuridest, kuid siis killustusid nad sürreaalseteks, pea abstraktseteks kompositsioonideks, milles üksikud figuurid või inimanatoomia osad on vaid aimatavad. Lõuendeile maalituna on neist mitmed jäänud mustvalgeteks või vähemalt tumedatoonilisteks, kuid osades on läinud lõkkele tõeline värvide pillerkaar.
Markus Kasemaa (s 1972) on vabakutseline kunstnik. Ta on õppinud Tartu Kunstikooli skulptuuriosakonnas ning Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Just äsja lõppes tema isikunäitus Kunstimaja monumentaalgaleriis, kus oli väljas ka antud teos.
45. Edgar Tedresaar
Taevatrepp
2023. Pigmenteeritud lõuend. 150 × 93
Alghind: 1500
Taevatrepp on esteetiline maastik, mida peab kogema üks-ühele ruumis, et saada aimu, kuidas see töötab. Kuldlõike abil loodud kanga voldirütmid mänglevad, kui vaataja ruumis liigub. Teost on võimalik eksponeerida nii vertikaalselt kui horisontaalselt.
Edgar Tedresaar (s 1984) on õppinud maali Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Tartu Ülikoolis. Tahvelmaalide tegemise kõrval on Tedresaar koos rühmitusega Piiritus üks hinnatumaid seinamaalingute teostajaid Eestis. Kõige sagedamini kasutabki ta reaalse maalimise asemel lõuendi pigmenteerimist ja selle skulpturaalse vormimise erinevaid võimalusi.
46. Enn Tegova
Opare Pizza
2024. Õlitempera lõuendil. 135 × 150
Alghind: 1500
Juhuslikult tänaval tehtud klõps, kus erinevad kommunikatsioonikihistused üksteise peale asetuvad. Seinale pihustatud tähtedele on peale kleebitud reklaamsõnumid, mis on nüüdseks samuti kõige ajaliku teed minemas. Üksikust tekstikatkest on saanud läbi Kunstimajaga seotud sõnamängu pildi pealkiri. Teos oli väljas viimasel Tartu kunsti aastanäitusel.
Enn Tegova (s 1946) on osalenud kunstnikerühmituste Visarid ja Para 89 tegevuses. Ta on õppinud lisaks Tartu Ülikooli Kunstikabinetile ka Tartu Kunstikoolis ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Tegova oli aastatel 1978–2004 Tartu Lastekunstikooli direktor.
47. Maris Tammer
Drift align
2024. Akrüül lõuendil. 150 × 110
Alghind: 1600
“Triivimine” sümboliseerib voolavat, orgaanilist teekonda, justkui erinevad maali osad hõljuksid või nihkuksid aeglaselt ringi. “Joondumine” seevastu toob abstraktsuse taustal esile harmoonia ja tähenduse. Need kaks mõistet koos loovad pinge juhuslikkuse ja struktuuri vahel, kajastades kihilisi, unenäolisi maailmu.
Maris Tammer (s 1994) on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas. Tema maalid on nii joonelt kui värvikasutuselt väga illustratsioonilikud ning kujutavad sageli näiliselt juhuslikke lõikeid igapäevaellu.
48. Jevgeni Zolotko
Mälu I–III
2024. Fototrükk. 54 × 28 × 6 (3tk)
Alghind: 2000
Antud kolmik koos seitsme sarnase teosega oli väljas Jevgeni Zolotko hiljuti lõppenud suurel isikunäitusel “Aadama saladus” Kumu Kunstimuuseumis. Kõigil piltidel on kujutatud ristkülikukujulist avaust maapinnas, kuid kahel on lähikaadrid selle sisemusest. Pilte saadavad sõnad.
Jevgeni Zolotko (s 1983) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias. 2012. aastal pälvis ta esimese Köler Prize’i. Lisaks on teda korduvalt tunnustanud Eesti Kultuurkapital ning ta on nii Starkopfi kui Vabbe preemia laureaat. Ta oli aastatel 2021–2023 üks riikliku kunstnikupalga saajaid.
49. Margit Lõhmus
Ei saa läbi
2023. Õli lõuendil. 220 × 163,5
Alghind: 2500
Viimasel ajal maalib Lõhmus troopilisi padrikuid, mille puhul on neist läbipääsemine küsitav või täielikult takistatud. Samas võib garanteerida, et sellise teose seinale riputamine on võrdväärne triiphoonesse kolimisega. Või siis avaneks see läbipääsmatu džungel justkui otse su akna taha. Termostaadi võib julgelt maha keerata.
Margit Lõhmus (s 1985) on õppinud nii Tartu Ülikoolis kui Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti, kuid on näitusesaalidest tuttav ka fotode ja videotega. Tema kogumikku „Sterne: Jutud 2002–2019” saatis üldine tunnustus ning aastatel 2022–2024 oli ta üks kirjanikupalga saajaid.
50. Merike Estna
Nimeta
2007. Õli vineeril. 52,5 (diameeter)
Alghind: 3500
See teos on valminud Estna õpingute ajal. Juhendaja Jaan Toomik viis kõik õpilased endaga tiiru, kus ühise aktsiooni käigus said kõik oma teoste pihta märki lasta. Sellest ka valgel jänesel olev märklaud. Kuigi autor pole suutnud kordagi kümnesse tabada, on ta ilmselgelt üks Eesti kunstivälja kibedamaid käsi (nii kunstis kui märkilaskmises). Tegu on kahtlemata täiesti unikaalse teosega Estna loomingus, mida sooviks endale iga kunstigurmaan!
Merike Estna (s 1980) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti eriala (BA, 2005) ja Londoni Ülikooli Goldsmiths College’i (MFA, 2009). Estna on osalenud rahvusvahelistel näitustel nii Euroopas, Ameerika Ühendriikides kui ka Ladina-Ameerikas. Sügisel toimub Kunstimaja suures saalis tema esimene isikunäitus Tartus ning Estna esindab tuleval aastal Eestit Veneetsia biennaalil.